Bomby nastražené v automobilech v iráckých městech Ramádí a Fallúdža dnes zabily dalších nejméně deset lidí a desítky osob zranily. Zranění při explozi nastražených bomb na severu země unikl také guvernér provincie Ninive.

V Ramádí, 115 kilometrů západně od Bagdádu, vybuchla puma u restaurace, kina a benzinové pumpy v rušném centru města. Zahynulo osm lidí, 50 utrpělo zranění. Ve Fallúdži, asi 50 kilometrů západně od metropole, zemřeli nejméně čtyři lidé a více než dvě desítky dalších byly zraněny při explozích tří bomb v autech. Jedno z nich na místě nechali ozbrojenci, kteří oloupili místního obchodníka s cizími měnami o 85.000 dolarů.

Guvernér provincie Ninive unikl

Násilnosti hlásí i další časti země. Například v severoiráckém Mosulu explodovala bomba nastražená u silnice považované za jednu z nejbezpečnějších ve městě, po které projížděl konvoj s guvernérem provincie Ninive. Nikomu se nic nestalo, na místě ale po příjezdu policie explodovala druhá bomba, která tři policisty zranila.

Sobotní tragédie v hustě osídlené čtvrti Basry zatím nebyla vyjasněna. Úřady se rozcházejí v názorech na to, zda ji způsobila bomba uložená v automobilu a nálož nastražená u silnice, nebo vadný elektrický generátor.

Kolektivní generátor, který byl explozí každopádně zasažen a který zachvátily plameny, byl umístěn v centru města, kde leží tržiště a křižuje se množství uliček. Zranění byli převezeni nejméně do čtyř nemocnic, řada z nich s ošklivými popáleninami.

"Příčinu vyšetřujeme. Nevíme, zda to byl teroristický útok nebo něco jiného," řekl šéf bezpečnostního výboru městské rady v druhém největším iráckém městě Basře, které leží asi 550 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu a je střediskem těžby ropy na jihu Iráku.

Útoků začalo přibývat

Míra násilí v Iráku od roku 2008 výrazně poklesla, v poslední době se ale počet útoků opět začíná množit. Iráčtí politici a bezpečnostní činitelé se domnívají, že je to zčásti způsobeno politickým vakuem, jež vzniklo po nerozhodných volbách ze 7. března. Šíitské, sunnitské a kurdské frakce doposud nebyly schopné dohodnout se na podobě koaliční vlády.

Poslední útoky podle serveru BBC vzbuzují obavy o bezpečnosti v zemi, kterou mají na konci srpna opustit americké bojové jednotky. Úplné vojenské stažení ze země USA plánují do roku 2012.

Velitel amerických ozbrojených sil v Iráku generál Ray Odierno dnes podle agentury AP uvedl, že irácké bezpečnostní síly jsou připraveny a schopny převzít zodpovědnost za bezpečnostní situaci v zemi, a to i přes pokračující násilí i jednání o kabinetu.

Americký kontingent se v rámci plánovaného snižování na konci srpna sníží o 20.000 bojových jednotek na 50.000 členů pouze týlových jednotek.
USA měly v Iráku při invazi v květnu 2003 na 150.000 mužů a žen. V lednu 2004, kdy se z válčících jednotek staly jednotky okupační, počet Američanů značně klesl.