VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útok Talibanu na pákistánskou školu má nejméně 141 obětí

Péšávar (Pákistán) - Nejméně 141 mrtvých a 124 zraněných si vyžádal dnešní útok bojovníků islamistického hnutí Taliban na školu v pákistánském městě Péšávar. Z toho 132 obětí a 121 zraněných tvoří žáci zařízení, které navštěvuje řada dětí pákistánských vojáků. Masakr je nejkrvavějším teroristickým útokem v pákistánských dějinách.

16.12.2014 81 AKTUALIZOVÁNO 16.12.2014
SDÍLEJ:

Při útoku Talibanu na pákistánskou školu zahynuly desítky studentůFoto: ČTK/AP/ Mohammad Sajjad

Pákistánská armáda po devíti hodinách obléhání školy informovala, že záchranná operace skončila a že všichni útočníci zahynuli. Armáda také oznámila, že zahájila odvetné operace proti předpokládaným pozicím Talibanu na severu země, včetně deseti náletů.

Údaje o počtu teroristů, kteří školu přepadli, se během dne rozcházely. Podle pákistánského listu Dawn úřední zdroje uvádějí, že při osvobozovací operaci armády zahynulo „všech" sedm útočníků. Původně se hovořilo o šesti i devíti. Zatím není jasné, kolik teroristů se během mnohahodinové operace samo vyhodilo do vzduchu a kolik jich bylo zabito bezpečnostními silami.

Podle generálmajora Asíma Badžvy „teroristé začali střílet náhodně, když vstoupili do školy, takže neměli v úmyslu brát rukojmí". Všichni útočníci měli vesty s výbušninami a střelivo a potraviny na několik dní. Badžva zdůraznil odhodlání armády pokračovat v boji proti terorismu. „Není větší příležitosti pro to, abychom projevili svou zodpovědnost," do­dal.

Na Twitteru předtím Badžva napsal, že radikálové sice zasáhli srdce národa, ale nedokážou nikdy zničit jeho vůli.

Ozbrojenci ve vojenských uniformách obsadili školu se zhruba 500 žáky převážně ve věku od deseti do dvaceti let dnes dopoledne místního času. Podle jednoho z očitých svědků mluvili teroristé mezi sebou arabsky. Většinu dětí příslušníci bezpečnostních sil postupně evakuovali, desítky školáků se ale staly obětí nejen střelby, ale i explozí výbušnin útočníků.

Třídenní národní smutek

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr za „národní tragédii" a vyhlásil třídenní národní smutek. Násilí odsoudila také letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Incident odmítli mimo jiné americký prezident Barack Obama, šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová, americký ministr zahraničí John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, britský premiér David Cameron nebo český prezident Miloš Zeman.

Pákistánská odnož Talibanu přijala odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního, podle kterého bylo cílem zaútočit na děti vojáků. Agentura AP nicméně napsala, že do školy, která se nachází na okraji vojenského komplexu, chodí i děti z rodin civilistů.

Všechny děti krvácely

„Společně s miliony dalších lidí na celém světě truchlím nad smrtí těchto dětí, mých bratrů a sester. Porazit se ale nikdy nenecháme," prohlásila v reakci na útok nositelka Nobelovy ceny za mír Júsufzaiová.

Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál vypověděl, že v době útoku byl ve skupině žáků osmé, deváté a desáté třídy, kterým tým pákistánských armádních lékařů právě vysvětloval pravidla první pomoci. Podle Džamála zprvu nikdo netušil, co se děje. „Pak jsem viděl, jak se děti kácejí na zem, plakaly a křičely. I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku," uvedl Džamál z nemocničního lůžka. „Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely," dodal.

Dosud byl v Pákistánu podle AFP co do počtu obětí rekordní atentát v Karáčí z roku 2007, který byl namířen proti bývalé pákistánské premiérce Bénazír Bhuttové. Tehdy zahynulo 139 lidí. Bhuttová byla zavražděna při dalším atentátu o dva měsíce později

Péšávarský masakr dětí odsoudili Obama, Cameron i Zeman

Hrůzný masakr školáků v pákistánském Péšávaru, který si vyžádal více než 130 mrtvých a 250 zraněných a ke kterému se přihlásilo islamistické hnutí Taliban, odsoudili představitelé řady zemí. Americký prezident Barack Obama i generální tajemník OSN Pan Ki-mun hovořili o „ohavnému útoku", britský premiér David Cameron projevil zděšení a český prezident Miloš Zeman čin označil „za naprosto neomluvitelný".

Obama podle agentury AP prohlásil, že teroristé opět dali najevo svou zkaženost při střeleckém řádění. Podle něj USA stojí při Pákistánu v jeho usilovném boji proti extremismu a za prosazení míru.

„Zprávy z Pákistánu jsou hluboce šokující. Je to strašlivé, že děti jsou zabíjeny pouze proto, že chodí do školy," reagoval na Twitteru Cameron.

Česká vláda odsuzuje teroristické útoky

„Boj proti mezinárodnímu terorismu patří mezi mé nejdůležitější zahraničněpolitické priority a jsem přesvědčen, že teroristické činy spáchané především na dětech jsou naprosto neomluvitelné," napsal Zeman v kondolenčním telegramu pákistánskému prezidentovi Mamnúnu Husajnovi. „Věřte, že máte mou největší podporu v souvislosti s bojem s těmito teroristy, kteří se pokoušejí podkopat základní lidské životní hodnoty," dodal český prezident.

Český premiér Bohuslav Sobotka, který je nyní v Bělehradě, novinářům řekl, že „česká vláda odsuzuje teroristické útoky, ať už se odehrají kdekoli na světě". „Teroristický útok v Pákistánu byl mimořádně brutální a mimořádně smutný, protože bylo zabito velké množství dětí. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým těchto obětí a také upřímnou soustrast pákistánské vládě," prohlásil Sobotka.

„Dnešní útok proti vojenské škole v Péšávaru nás všechny zanechal v šoku. Když jsou zabíjeni nevinní, když se děti ve škole stávají terčem, není to jen útok na všeobecně uznávané hodnoty a práva, ale proti budoucnosti země, proti budoucnosti nás všech," reagovala šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová.

Žádná křivda nemůže omluvit takovou hrůzu

Jménem Evropského parlamentu odsoudil událost jeho předseda Martin Schulz. Útok Talibanu podle něj ukazuje na nelidskost, s jakou toto fundamentalistické hnutí postupuje. Obzvláště šokující je přitom skutečnost, že se Taliban nezastaví ani před vražděním dětí, uvedl předseda jediného orgánu EU voleného přímo jejími občany.

Podle generálního tajemníka OSN „žádný důvod nemůže ospravedlnit takovou brutalitu a žádná křivda nemůže omluvit takovou hrůzu". „Získání vzdělání je právem každého dítěte. Chození do školy by nemělo být aktem odvahy," dodal Pan Ki-mun.

Za ohromující označil povraždění více než stovky dětí americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj tento teroristický čin otřásl světem a vyvolá v něm hněv. Pachatelé útoku musí být podle něj postaveni před soud. Kerry také nabídl veškerou potřebnou pomoc USA, a to i Austrálii, která se v pondělí stala obětí násilného incidentu osamělého útočníka hlásícího se k radikálním muslimům.

Reuters: Děti se před střelbou schovávaly pod lavici. Často marně
Začalo to jako kterékoli jiné ráno v péšávarské škole, kam chodí děti pákistánských vojáků. Žáci si otevřeli učebnice, učitelé své poznámky a pustili se do výuky. Tento klid byl však v jediném okamžiku pryč: ozvala se střelba a školou začali z učebny do učebny pobíhat pomatení ozbrojenci, kteří náhodně stříleli na děti i dospělé. Mrtvá těla zanedlouho ležela ve třídách i na chodbách, napsala agentura Reuters.

Skupina devíti radikálů z Talibanu, kteří byli podle některých svědků oblečeni ve vojenských uniformách, prošla kolem ostře hlídaného hlavního vchodu školy patřící pákistánské armádě a násilím pronikla dovnitř přes zadní vchod.

V tu chvíli bylo ve škole nejméně 500 studentů ve věku mezi deseti a 20 lety. Vetřelci začali střílet na vše živé.

„Jedna z mých učitelek plakala bolestí, byla zasažená do ruky. Jeden z teroristů k ní pak přišel a začal do ní střílet, dokud úplně neztichla. Všude kolem mě leželi zranění nebo mrtví kamarádi," vyprávěl v nemocnici patnáctiletý student Šahrúch Chán, který s prostřelenýma nohama přežil díky tomu, že se ukryl pod lavicí.

Když přešla první vlna zběsilého násilí, teroristé se vydali na školní dvůr. Některým studentům se poté na chvíli podařilo zamknout uvnitř učeben. Pak se ale podle svědků ozbrojenci opět vrátili, vyrazili dveře a střelba začala nanovo. Některým nepomohlo ani to, že se pokoušeli schovat za lavice. „Zabili většinu mých spolužáků a nevím, co se stalo dál, protože mě odvezli do nemocnice," řekl třináctiletý Chálid Chán, který přežil masakr právě v jedné z těchto uzamčených tříd.

Většina z více než 130 celkových obětí zemřela během prvních hodin útoku Talibanu na školu, když se střelci pustili do bezhlavého masakru. Část z nich však utrpěla smrtelné zranění až ve chvíli, kdy se dovnitř probili vojáci, což přimělo nejméně tři sebevražedné teroristy k tomu, aby odpálili nálože na svých tělech.

Autor: ČTK

16.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 81
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Napadení seniora.
6

Mladý cizinec zkopal seniora na zastávce. Nechtěl se nechat okrást

František Rajtoral
AKTUALIZUJEME
1 10

Smutná zpráva. Fotbalista Rajtoral spáchal sebevraždu

Severokorejci: Jsme připraveni potopit americké lodě

Pchjongjang se dnes nechal slyšet, že je připraven potopit americkou loď, která demonstruje svoji vojenskou sílu u korejských břehů. K americké letadlové lodi u břehů Severní Korey se včera připojily dvě japonské, kvůli cvičení v západním Pacifiku. Japonsko má v Asii druhou největší ozbrojenou flotilu, hned po Číně.

Nelegální tunningový sraz: policie musela zasahovat

Kvílení pneumatik, řev trápených motorů a hlasitá muzika. V Mladé Boleslavi, na parkovišti marketů Obi a Albert v ulici Na Radouči, si dali nenahlášený sraz příznivci tunningu, aby se navzájem pochlubili svými vyšperkovanými vozy. 

AKTUALIZOVÁNO

Dobrá zpráva pro Pardubice: Hokejová extraliga je zachráněna

Obrovská radost, vyprodaná hala na nohou, potlesk na otevřené scéně. Tak končil poslední zápas hokejistů Dynama v sezoně. V posledním utkání baráže porazili Jihlavu a odvrátili hrozbu pádu do první ligy. Takže nejvyšší hokejová soutěž je zachráněna!

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo osmnáct let. Jejího otce letos hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies