Výbušnina byla umístěná ve voze zaparkovaném v přeplněném nákupním centru v severním Bagdádu nedaleko autobusového nádraží.

„Slyšel jsem dva výbuchy, první byl slabší, ten následující silnější,“ uvedl očitý svědek neštěstí Rajíd, majitel nedalekého obchodu v převážně šíity obydlené čtvrti Šaáb. „Viděl jsem těla ležící všude kolem, včetně čtyř nebo pěti zabitých žen a malého chlapce,“ dodal.

Podle informací místních úřadů jsou mezi mrtvými čtyři děti a stejný počet žen.

I když se k útoku v převážně šíitské části města nikdo nepřihlásil, podle analytiků stojí v jeho pozadí al-Káida, která násilnou kampaní usiluje o rozpoutání sektářského násilí a obnovení kontroly nad městem.

Strůjci atentátu mohou být rovněž sunnitští radikálové, jejichž střety se stoupenci šíitské větve islámu v letech 2006 a 2007 téměř způsobily rozpad Iráku. Śíité na druhou stranu brání v návratu sunnitským rodinám, které Bagdád opustily během posledních let.

Úřady jsou toho názoru, že cílem útoku bylo zabití co nejvyššího počtu civilistů. Nešlo o cílenou akci se záměrem zlikvidovat konkrétní osobu, jak tomu bylo při pondělním atentátu v severovýchodní irácké provincii Dijála, který si vyžádal 25 obětí.

V samotném Bagdádu zemřelo od začátku března násilnou smrtí již 70 lidí.

Americké a irácké úřady se v poslední době shodují v tom, že v Iráku dlouhodobě klesá počet násilností a nyní je na nejnižší úrovni od roku 2003, kdy zemi obsadila armáda Spojených států se svými spojenci.