„Tloukli do nás to, v co věří, ne korán. S koránem to nemělo nic společného, ani ho neměli," řekl Didier François. Na svobodu se dostal loni v dubnu a v zajetí se setkal i s americkými rukojmími. Patří k nim Američanka, kterou viděl dvakrát. USA ženu odmítly identifikovat a také François se nepouštěl do detailů, aby neohrozil její život. „Ženy mají obecně větší svobodu pohybu, ale být rukojmím IS je samo o sobě děsivé a to, že jste žena, to nijak neusnadňuje," řekl.

IS ho zadržoval v nemocnici v syrském Halabu, kde často viděl Syřany a Iráčany ztýrané radikály. „Viděli jsme je na chodbách, když nás vedli na záchod, někteří leželi ve vlastní krvi. Viděli jsme visící řetězy a provazy a také mříže," sdělil. Své vlastní utrpení odmítl zdůrazňovat. „Samozřejmě, že nás bili, ale ne každý den. I tak to bylo zlé. Těžké je už to, že ztratíte svobodu a že jste v rukou lidí, kteří zabili stovky a tisíce místních Syřanů, Iráčanů, Libyjců, Tunisanů a kteří mohou útočit bombami i ve vašich zemích. Je to děsivé. Bití je mučivé, ale nebylo každodenní. Mohli nás zničit, kdyby chtěli. Nikdo z nás by nepřežil, kdyby nás bili a mučili každý den," sdělil François.

Britským radikálům říkají Beatles

Setkal se i s Britem, kterého svět zná z videozáznamů vražd jiných rukojmích a který hovoří s britským přízvukem. Rukojmí prý Britům z IS říkají The Beatles. Obecně jsou brutálnější než ostatní. „Jsou radikálnější, dávali nám sice lepší jídlo, ale bili silněji," řekl Francouz. Tvrdší k francouzským rukojmím prý byli také radikálové z bývalých severoafrických francouzských kolonií.

Na svobodu se François dostal se třemi dalšími rukojmími jenom krátce předtím, než IS vyhlásil v části Sýrie a Iráku chalífát. O něco později by prý takové štěstí neměli, protože Francie se připojila ke koalici bojující proti IS. Francie na rozdíl od USA a Británie za rukojmí platí výkupné, avšak oficiálně to popírá. „Není to vždy jenom otázka peněz," řekl François.

Foley se zlomit nenechal

V rozhovoru s Christiane Amanpourovou také hovořil o americkém novináři Jamesovi Foleym, kterého IS zabil a jeho vraždu jako první zveřejnil na videu. Foley se prý nenechal zlomit. Když se věznitelé zeptali, zda rukojmí něco nepotřebují, odpovídali, že ne. Foley ale požádal o zeleninu pro všechny na doplnění jídelníčku. „Nelíbilo se jim, že ho nezlomili. Proto byl bit víc než ostatní. Svým způsobem stále bojoval a odporoval," popsal Foleyho François.

Poskytl také náhled na to, jak IS funguje uvnitř. Syrští a iráčtí členové jsou prý hlavně konzervativní příslušníci tamních kmenů a těžko hledají společné téma s cizinci. Vůdce IS abú Bakr Bagdádí prý staví program především na lokálních konfliktech. „Nutí sunnitské kmeny a beduíny bojovat proti šíitům, jezídům a křesťanům, rozeštvává je. Využívá samozřejmě také mladíky z Evropy, ale to je jenom část té organizace. Nejsilnější v ní jsou kmeny, místní sunnitské kmeny," řekl.