Italští i církevní představitelé předpokládají, že by se jí mohlo zúčastnit přes milion lidí.

Vatikán podotkl, že účast na beatifikační mši bude samozřejmě bezplatná. Nabádal věřící, aby nenaletěli podvodníkům, kteří zvlášť na internetu nabízejí na tuto událost vstupenky, a cestovním kancelářím, které slibují obstarání těchto vstupenek v rámci prodávaného programového balíku.

Obřady spojené s blahořečením budou trvat tři dny. Večer před beatifikační mší se bude konat vigilie na římském Circo Massimo, kde se v dobách starého Říma pořádaly dostihy. Po mši bude rakev umístěna před hlavní oltář baziliky svatého Petra a zůstane tam vystavena, dokud ji neuvidí každý, kdo chce, uvedl Vatikán.

Následující den bude na náměstí sloužena děkovná mše a pak bude rakev s papežovými ostatky přenesena na nové místo v jedné boční kapli baziliky.

Jan Pavel II.

Jan Pavel II., rodem Polák, 264. papež římskokatolické církve, zemřel 2. dubna 2005 ve věku nedožitých 85 let. Byl to první neitalský papež od roku 1522 a jedna z nejvýznamnějších postav 20. století. Jeho pontifikát (1978–2005) byl třetí nejdelší v dějinách. Už při jeho pohřbu lidé hlasitě požadovali jeho okamžité prohlášení za svatého.

Blahořečení

Blahořečení je nutný předstupeň případného svatořečení. K tomu, aby byl někdo blahořečen, je zapotřebí, aby církev uznala, že způsobil zázrak. Janu Pavlu II. bylo přiznáno zázračné vyléčení devětačtyřicetileté francouzské řádové sestry z Parkinsonovy choroby. Žena se prý uzdravila několik měsíců po papežově smrti díky tomu, že se k němu spolu s dalšími řádovými sestrami modlila.

Čtěte také: Zesnulému papeži Janu Pavlu II. byl připsán zázrak