Stovky uprchlíků vystoupily z vlaků i ve Vídni. Německá vláda mezitím popřela zvěsti, že jsou vypravovány „zvláštní vlaky" přepravující azylanty z Maďarska do Německa.

„Ne, žádné zvláštní vlaky nejsou," sdělil na Twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. „Lidé, kteří přijedou do Maďarska, se musejí zaregistrovat a žádat o azyl tam," napsal.

Zpravodaj Reuters předtím informoval, že tisíce uprchlíků se na nádraží v Budapešti tísní u mezinárodních pokladen ve snaze koupit si jízdenku do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Stalo se tak poté, co se roznesla zpráva, že migranti smějí do těchto souprav nastupovat.

Státní televize M1 předtím uvedla, že běženci s platnými dokumenty a jízdenkami směli nastoupit do vlaku vypraveného dopoledne do Mnichova.

Rozhovor Merkelové s Orbánem

Podle agentury APA Merkelová o migrační krizi dnes hovořila s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Jeho mluvčí v této souvislosti řekl, že maďarská vláda k tomu vydá prohlášení. Žádné ale zatím vydáno nebylo. Místo toho ale podle médií od vlaků mířících na Západ zmizeli na nádražích policisté, kteří do té doby bránili běžencům v nastoupení do vagonů.

APA odpoledne informovala, že vlak Railjet 64, jedoucí z Budapešti do Mnichova, stojí na hranicích v Hegyeshalomu. Rakouský personál vlaku si prý stěžoval na to, že vagony jsou přeplněné, a žádá, aby maďarská policie „nadpočetné cestující" vyvedla. Podle agentury Reuters zastavila posléze policie na hranicích i druhý vlak na cestě z Budapešti, následně ale nechala čtyři vlaky hranici přejet.

Vpodvečer dorazil jeden z vlaků z Budapešti do hornobavorského města Rosenheim. Bylo v něm údajně 200 uprchlíků, asi sto z nich policie z vlaku vyvedla k následné registraci. Zbylé stovce umožnila cestovat dál do Mnichova. Ještě dnes odpoledne přitom rosenheimská policie tvrdila, že dočasně zastaví kontroly vlaků přijíždějících z Rakouska kvůli naplněným kapacitám ubytovacích zařízení pro registrované běžence.

Stovky migrantů přijíždějících z Budapešti vystoupily také na vídeňském Západním nádraží. Podle agentury APA ale na místě od počátku panoval chaos. Uprchlíky registrovala policie, dobrovolníci jim předávali vodu a ovoce. Před nádražím se ale objevila i skupina demonstrantů.

Zmatek na hranicích

O postupu v případě zastavených vlaků panoval dnes na rakouské straně zmatek. Podle mluvčího rakouské policie Romana Hahslingera bude u uprchlíků bez platného schengenského víza, kteří dorazili do Rakouska, zahájen proces směřující k „odsunutí do Maďarska". Už dříve Hahslinger uvedl, že rakouská policie neumožní vstup do země běžencům, kteří už požádali v Maďarsku o azyl. Ostatní budou do země vpuštěni a pokud v Rakousku podají žádost o azyl, dostanou se pak do některého ze záchytných zařízení. Těm, kteří žádost nepodají ale prý nebude policie bránit, aby pokračovali v cestě do Německa. Rakouské ministerstvo vnitra ale záhy jeho prvotní vyjádření označilo bez bližšího upřesnění za „nedorozumění".

Uprchlíci poukazují na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.

Česká policie v souvislosti s tímto problémem ČTK sdělila, že zatím nechystá žádné speciální opatření pro kontroly vlaků mířících z jihu do Břeclavi, kam přijedou uprchlíci z Maďarska.