Lidi uvyklé v posledních letech na požáry lesů na horských svazích náhle zaskočily plameny živené silným větrem u jejich domovů. Desítky jich v panice byly nuceny opustit hořící vesnice. Přibližně pět desítek osob ale potkala krutá smrt žehem nebo udušením v mračnech štiplavého kouře. Mnozí v Řecku si nyní kladou otázku, jak mohly události dospět k tak trpkému konci a jak by se jim mohlo do budoucna zabránit.

Očití svědkové v řecké televizi hovoří o biblické pohromě a vesměs si stěžují na to, že požární síly nestíhají hasit plameny v místě jejich bydliště. Při zhruba stovce požárů se prostředky hasičských sborů ukázaly jako omezené. A to nehledě na to, že v několika případech se zbytečně hnaly někam hasit po falešných hlášeních o požáru. Asi tucet evropských zemí naštěstí poskytlo Řecku materiální a lidskou pomoc.

Záběry řeckých televizí, poskytujících prakticky nepřetržité zpravodajství o pohromě, ukazovaly o víkendu zoufalé lidi snažící se udusit plameny zbytky vody, jež měli k dispozici, nebo zuřivým mlácením plamenů lopatami či ulomenými větvemi. V mračnech kouře se snažili zachraňovat nejcennější věci ze svých domů či automobilů, některé ženy křičely hrůzou. Majitelé malých statků bědovali a nevěděli, co si počít se slepicemi a několika kozami či ovcemi. Hasičské cisternové vozy před ohnivou clonou s plameny šlehajícími někdy až do výšky 30 metrů vypadaly poněkud titěrně.

Lidé disponující mobilními telefony volali televizním a rozhlasovým stanicím, aby jim nejen referovali o situaci v okolí svých domovů, ale stále častěji úpěnlivě žádali o pomoc. Řecké úřady netají obavy, že uváděné údaje o obětech zdaleka nebudou konečné; odhadovat rozsah škod si nikdo zatím netroufal. K mnoha obývaným oblastem se požárníci nemohli dostat a bilance mrtvých naskakuje pokaždé, kdy jsou hlášeny nálezy ohořelých zbytků těl v doutnajících spáleništích, kde oheň již nemá co strávit.

Televize ukázaly také družicové snímky, na nichž je patrné, jak zejména na Peloponésu a v Atice vznikají v různých oblastech požáry, dokonce téměř současně, jako kdyby je někdo zapaloval úmyslně. Někteří řečtí představitelé se netají podezřením z organizovaného žhářství. Několik osob již bylo vyslechnuto policií a jeden pětašedesátiletý muž a dvě nezletilé děti byli pro podezření ze žhářství zadrženi.

Řecko v těchto dnech sužují mohutná vedra - teploty se pohybují kolem 40 stupňů Celsia. Vznik desítek nových požárů ve zcela vysušených porostech pod ostrým sluncem provázel silný vítr, což nevylučuje v řadě případů možnost samovznícení. To může vypuknout i na množství černých skládek rozesetých po celé zemi, na jejichž přítomnost v důsledku lehkomyslného zacházení s odpadem Řekové již tolik nepoukazují. V neposlední řadě je možná na vině také nezodpovědné zacházení s ohněm v některých vesnicích, v nichž se technický pokrok zastavil před desítkami let.

Experti se pozastavují i nad tím, že v Řecku de facto neexistuje systém včasného varování, který by v dobách ohrožení umožnil rychle zasahovat na místě nebezpečí. Místo aby se využilo bedlivého sledování družicových snímků a letadel či vrtulníků, které by přelétávaly ohrožené lesy a křovinaté porosty, upadla země pod šlehajícími plameny do chaosu. Zatímco se nad Akropolí vznášel popela z nedalekých spálenišť, vyhlásil premiér Kostas Karamanlis stavu nejvyšší nouze, což má přispět především k zorganizování systému civilní obrany ve spolupráci s řeckou armádou, která na pomoc hasičům vyslala několik stovek vojáků.

Političtí pozorovatelé si zatím nejsou jistí, nakolik národní tragédie ovlivní parlamentní volby plánované na září. Buď se voliči semknou kolem současného vůdce, nebo vláda padne, řekl jeden z nich v televizní stanici Skai.

ŘECKO - V jižním a středním Řecku přes noc poněkud polevily desítky požárů, které si vyžádaly podle dosavadní bilance kolem padesátky obětí. Informovaly o tom hasičské zdroje. S východem slunce opět vzlétla cisternová letadla a vrtulníky, které aktivně pomáhají v hašení ohnisek.

Škody nebyly zatím vyčísleny. Tisíce lidí byly nuceny opustit své domovy; desítky dalších uvízly ve vesnicích odříznutých ohněm od světa.Stovky domů již padly za oběť plamenům stejně jako desítky tisíc hektarů lesních porostů, ovocných sadů a olivových hájů. Nejhůře je postižen poloostrov Peloponés, ohnivé plameny sužují také okolí metropole Atén včetně několika jejich předměstí a devastují ostrov Evia severovýchodně od hlavního města.

V žhnoucími plameny zmučené zemi bojovalo proti živlu kolem 9000 hasičů a 500 vojáků podporovaných 1800 protipožárními vozidly a desítkami cisternových letadel a vrtulníků. Očekává se, že počet uhořelých lidí v autech, domech či na polích patrně ještě poroste.

"Situace v zemi je velmi kritická a neměli bychom očekávat náznaky zlepšení přinejmenším v průběhu noci," upozornil mluvčí požárníků Nikos Diamantis.

"Vypadá to jako, že zažijeme další noc s nekontrolovatelnými požáry," dodal Pantazis Chronopulos, starosta obce Zacharo na západě Peloponésu, doposud obklopené borovicovými lesy, která patří k jedněm z vůbec nejvíce postižených v zemi.

Tisíce obyvatel desítek ohrožených vesnic a měst na Peloponésu a v Evii, které obklopují hořící lesy byly postupně evakuovány ze svých domovů a umísťovány do míst, která jsou před plameny v bezpečí. Nejméně 600 osob, z toho polovina turistů zejména z Francie, musely odvézt z ohroženého ostrova Evia řecké pobřežní hlídky.

Uhašení požárů bylo pro požárníky a dobrovolné čety v průběhu noci stále nad jejich síly a podle záběrů se zdá, že na boj proti plamenům v lesích rezignovali a soustřeďovali pozornost na obytné zóny. Po západu slunce museli navíc přestat počítat se vzdušnou pomocí, která je při nezbytné vizuální orientaci možná jen za denního světla.

"Oheň se žene na město," řekl obyvatel obce Aliveri na jihu Evii. "Odcházíme, jinak uhoříme. Není nikoho, kdo by nám pomohl," dodal.

Mnoho lidí bylo evakuováno z ostrova do blízké Attiky, kde leží Atény. Na metropoli dopadal popel z hořících svahů a některých předměstí jako Keratea a Kalyvia. Požáry vyvolaly ve městě stejně jako v jiných částech země hustý smog, který již v dost únavném parnu způsobil dýchací obtíže zejména starším lidem.

"To je totální peklo. Ohnivá fronta je dlouhá 30 kilometrů a už dospěla k prvním domům," sdělil kalyvijský starosta Petros Filippu.

Řecká policie v sobotu vyslechla desítku lidí podezřelých ze žhářství a tři z nich zadržela. Mezi zatčenými je pětašedesátiletý muž z jihopeloponéského městečka Areopolis, který je obviněn ze založení požáru, při němž zahynulo asi deset osob. Zatčeny byly také na severu země dvě nezletilé děti. V případě prokázání jejich viny budou postiženi i jejich rodiče.

Řecko požádalo o pomoc Evropskou unii. Na výzvu již reagovalo nejméně 11 evropských zemí. V čele s Francií, Německem, Itálií a Norskem do této jihoevropské země bylo posláno 14 cisternových letadel, 11 vrtulníků a desítky hasičů. Jejich pomoci má být využito zejména po rozbřesku.

Premiér Kostas Karamalis, jehož vláda zaznamenala před zářijovými parlamentními volbami ztrátu popularity po obvinění, že na letní požáry v zemi jen chabě reagovala, označil v sobotu neutuchající požáry za národní tragédii a vyhlásil stav nejvyšší nouze. To vládě umožňuje ústředně koordinovat úsilí civilní obrany a armády a využívat dalších významných prostředků v boji proti živelním pohromám.

Premiér také slíbil finanční pomoc postiženým oblastem i lidem, kteří přišli o příbuzné a majetek. Opoziční socialisté se rozhodli uvolnit 30 procent finančních prostředků určených na předvolební kampaň, aby se jich využilo rovněž k zaplacení odstraňování následků požárů.

Řecko dále sužují požáry; již přes 50 mrtvých

Nejméně 51 mrtvých si dosud vyžádaly požáry, které dnes dále sužují některé oblasti Řecka. Plameny stále ničí hlavně poloostrov Peloponés, ale oheň se šíří a ohrožuje obytné zóny i na ostrově Evia severovýchodně od Atén, informovali místní hasiči.

"Situace je stále velmi kritická," připustil ráno mluvčí hasičů. Dostat pod kontrolu by se měl brzy jen požár na předměstí Atén. V průběhu dne by se podle hasičů však mohla situace zlepšit i na ostatních místech, protože se zmírnil vítr, má se trochu snížit i teplota a očekávají se velké posily z desítky evropských zemí.

Zatím však pokračují záchranné práce na Peloponésu a Evii, kde bylo již evakuováno na 40 vesnic. "Uhoříme zde zaživa," naříkala v noci podle agentury Reuters jistá žena z vesnice Lambeti, která měla být později také evakuována. Obyvatelé se zatím snažili stříkat zahradními hadicemi na domy a jejich bezprostřední okolí ve snaze zachránit své životy a majetky.

Vláda vyhlásila v sobotu výjimečný stav v celé zemi a třídenní národní smutek. Ohně podle ní způsobili především žháři a vedro jen napomáhá šíření živlu.

"Současné vypuknutí tolika požárů na tolika místech země nemůže být náhoda. Stát udělá vše, co je v jeho silách, aby našel viníky a potrestal je," prohlásil řecký premiér Kostas Karamanlis. Několik podezřelých již bylo podle úřadů zatčeno.