VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rusko přiškrtilo Evropě kohoutek s plynem

Praha, Kyjev - Rusko v úterý kvůli sporu s Ukrajinou snížilo dodávky suroviny proudící do Evropy na čtvrtinu. Postiženo tímto opatřením je i Česko, stav nouze vyhlásilo Slovensko. Nejvíce starostí mají ovšem země, které jsou na ruském plynu plně závislé, jako je Bulharsko či Makedonie.

7.1.2009 3
SDÍLEJ:

Rusko v úterý kvůli sporu s Ukrajinou snížilo dodávky suroviny proudící do Evropy na čtvrtinu. Postiženo tímto opatřením je i Česko, stav nouze vyhlásilo Slovensko.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Toho, že by mrzli, se zatím čeští občané bát nemusí. Podle mluvčího společnosti RWE Transgas Martina Chalupského jsou v podzemních zásobnících na českém území dvě miliardy kubických metrů plynu. Ty jsou při průměrných teplotách minus pět stupňů Celsia schopny krýt spotřebu zhruba 40 dní.

Je správné, že má české plynové zásobníky v rukou soukromá firma? Diskutujte.


„Ztráty z dodávek v České republice jsou nyní kompenzovány těžbou z podzemních zásobníků plynu ve výši 35 milionů kubických metrů za den a dodávkami norského plynu ve výši 23 milionů kubíků,“ oznámil včera náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáš Hüner.

Slováci se obávají nejhoršího

Starosti nyní nastávají řadě zemí jihovýchodní Evropy. Největší ze všech mají zřejmě Bulhaři a Maďaři.

„Nacházíme se v kritické situaci, Rusko s Ukrajinou musí urychleně nalézt řešení sporu, celý systém zásobování energií je u nás ohrožen,“ citovala včera agentura Reuters bulharského ministra hospodářství Petara Dimitrova.

Bulharský prezident Georgi Parvanov mezitím oznámil, že země již začala připravovat opětovné spuštění jednoho ze dvou bloků jaderné elektrárny v Kozlodujích, odstavených již před dvěma lety. Parvanov podle americké televize FOXNews uvedl, že blok bude v provozu do měsíce.

Slovensko, které je na dodávkách plynu z Ukrajiny zcela závislé stejně jako Bulharsko, se již připravuje na vyhlášení nouzového stavu. Ministr hodpodářství Lubomír Jahnátek uvedl, že slovenské zásoby vystačí na 70 dní – pokud ovšem budou odpojeny průmyslové podniky. Jinak Slovensko vydrží pouhých deset dní.

V krizi se ocitlo i Maďarsko, do něhož včera dodávky ruského plynu ustaly docela. Vláda proto varovala před brzkým omezením spotřeby. Ministr dopravy a energetiky Csaba Molnar současně vyzval hybridní elektrárny, aby se na dnešek připravily přepnout na alternativní paliva.

Ukrajina se loučí s levným plynem

Válka o vývozní cenu suroviny, kterou s úderem Nového roku pravidelně zahajují Moskva a Kyjev, bude letos zřejmě mimořádně urputná.
Ruský koncern Gazprom zastavil Ukrajině 1. ledna kohoutky a trvá na tom, aby tamější energetická společnost Naftogaz platila za tisíc kubických metrů suroviny namísto dosavadních 180 dolarů více než dvojnásobek, 418 USD. Tvrdí navíc, že Kyjev dosud nezaplatil za předchozí období dvě miliardy dolarů.

Ruský premiér Vladimir Putin varoval již před Vánoci, že „éra levného plynu“ končí. Většina evropských zemí přitom surovinu odebírá za tržní ceny činící 400 až 500 dolarů za tisíc kubických metrů. Přesnou výši této částky německá společnost RWE Transgas, která plyn rozvádí po území ČR, ovšem tají. Koncern je plně v soukromých rukou, na rozdíl od Francie či Itálie, kde je distribuce plynu ze třiceti, respektive z padesáti procent kontrolována státem. Norský Statoil, který plyn těží v Severním moři, je dokonce vlastněn státem beze zbytku.

Politická záležitost

Situace okolo dodávek ruského plynu se včera vyhrotila velmi rychle.

„O tom, že do Bulharska přestal proudit plyn z Ukrajiny, jsem byl informován v pět hodin ráno,“ uvedl včera vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ten se domnívá, že jednat nyní musejí politici.

„Na úrovni šéfů daných (dodavatelských) společností už spor vyřešen být nemůže, musí se do toho zapojit nejvyšší představitelé obou zemí. Cena plynu je vždy politická záležitost,“ řekl Vondra na dotaz Deníku.

Není také zřejmé, kolik plynu nyní zadržuje Ukrajina, která od Gazpromu každodenně odebírala třetinu ze 300 milionů kubických metrů směřujících do Evropy, a kolik Rusko.

„Měřicí stanice jsou jinde než na rusko-ukrajinských hranicích, neexistují předávací protokoly, takže hrát roli vnějšího arbitra je takřka nemožné,“ tvrdí místopředseda české vlády.

Premiér Mirek Topolánek připustil, že pokud během týdne nedojde k obnovení dodávek v plné výši, mohla by se sejít „trojka“, kterou by tvořil ruský prezident Dmitrij Medveděv, jeho ukrajinský protějšek Viktor Juščenko a předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Jako v roce 2006

Obdobný spor mezi Ukrajinou a Ruskem vznikl na konci roku 2005, kdy Kyjev odmítl novou „tržní cenu“ ve výši 220 až 230 dolarů. Gazprom pak zastavil 1. ledna dodávky na Ukrajinu. Ta se ale rychle podvolila nátlaku a už o čtyři dny později se s Moskvou dohodla na ceně přijatelné pro obě strany a kalendáři splátek dluhu.


Grafika

Expert: Spor skončí do neděle

Kvůli výpadkům dodávek plynu ztrácejí Rusko a Ukrajina svůj obchodní kredit a přicházejí o obrovské částky. Tvrdí Jan Procházka, šéfanalytik společnosti Cyrrus.

Jak dlouho podle vás bude spor mezi Ruskem a Ukrajinou trvat?
Předpokládám, že se celý spor vyřeší do konce týdne.
I v období studené války Rusko dodávalo plyn do západní Evropy. Byl to takový dodavatel s otazníky, ale dodávky vždycky došly. Výpadky dodávek obě zainteresované země ztrácejí svůj kredit a co je hlavní, obrovsky tratí i finančně. Navíc ani jedna z nich to nechce. Peníze, o které Ukrajina a Rusko mezi sebou jednají, jsou naprosto zanedbatelné ve srovnání s celým objemem obchodu s plynem.

Z diplomatických kruhů máme neoficiální informaci, že by uzavření kohoutů plynovodu mohlo být zkouškou Česka jako předsednické země EU a že by mohlo jít také o test vzhledem k otázce radarové základny v Brdech. Co si o této teorii myslíte vy, je reálná?
Opravdu to tak vypadá, ale žádné informace podobného charakteru opravdu nemám. Osobně jsem třeba zaslechl teorii, že se jedná spíše o zastírací manévr, protože Rusko zrovna takové množství plynu nemá. Moc mi to ale nezapadá do logiky věci, když zájem Číny o dodávky plynu klesá a Evropa se podle mého názoru stává poměrně zajímavým partnerem. Spekulací je opravdu hodně, já jsem především přesvědčen, že jde v první řadě o peníze. Kdyby cena ropy byla zpátky na sto padesáti dolarech, tak je spor Ukrajina – Rusko marginální záležitostí. (vj)

Tansgas má zásoby na měsíce


Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský nechce kvůli obchodnímu tajemství říci, kolik dodávaný plyn z Ruska stojí.

Jak byste ohodnotil nastalou situaci, považujete ji za kritickou?
Z pohledu zásobování zákazníků RWE v ČR nepovažujeme současnou situaci za kritickou. Za aktuálních teplotních podmínek jsme díky využití plynu ze zásobníků, zdrojů z Norska a omezených dodávek z Ruska schopni zajistit zásobování bez omezení v horizontu měsíců.

Kolik kubíků zemního plynu nám denně dodává Rusko a kolik Norsko?
Současná spotřeba zemního plynu v České republice se pohybuje okolo 50 milionů metrů krychlových denně. Z norských zdrojů v průběhu roku pokrýváme cca 30 % spotřeby zemního plynu, tento zdroj v současné době zásobuje Českou republiku na plnou kapacitu. Zbývajícími 70 % zásobuje Českou republiku plyn z Ruska, jehož dodávky jsou aktuálně omezeny o tři čtvrtiny.

Je možné zveřejnit, kolik činí cena odebíraného plynu za 1000 kubíků?
Vzhledem k tomu, že částka je předmětem obchodních smluv, nechceme tato čísla rozkrývat.

Očekáváte brzké vyřešení sporu?
Rusko-ukrajinské krize se v průběhu uplynulých let opakovaly a vždy se je podařilo brzy vyřešit.

V případě, že by se spor přece jen nepodařilo vyřešit rychle, existuje nějaký krizový scénář a co je jeho obsahem?
V tuto chvíli nevidíme důvod takovou situaci předjímat, v posledních letech se podobné krize vždy podařilo vyřešit v řádu dní. (vj)

Radim Klekner, Kateřina Perknerová

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Nissan Leaf patří k menším autům, přesto stojí téměř tři čtvrtě milionu korun
1 11

Češi elektromobily nechtějí. Důvod? Malý výběr, vysoká cena a dlouhá návratnost

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
7 6

Politici dostanou opět přidáno. Prezident bude brát více než 250 tisíc

DOTYK.CZ

29. květen 1985. Den, kdy anglická zvěř zardousila fotbal

Ta tragédie byla nevyhnutelná. V Bruselu, na Heysel Stadionu, se před finále fotbalového poháru mezi Liverpoolem a Juventusem Turín sešlo příliš výbušných ingrediencí. Desetitisíce zpitých chuligánů, nože, střelné zbraně, zchátralý a drolící se stadion, stupidní systém prodeje lístků, v podstatě nulová přítomnost policie. Byla to jatka zbytečná, ale poučná.  

AKTUALIZOVÁNO

V Balkové na Plzeňsku se vzbouřili cizinci. Policie proti nim zasáhla

Část cizinců v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku dnes zahájila vzpouru a zabarikádovala se. Zakročila proti nim policejní zásahová jednotka. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové bylo důvodem pro vzpouru pravděpodobně to, že jeden z cizinců obdržel informaci o vyhoštění ze země  

VIDEO: Černý dým nad Libercem. Hoří v areálu Severochemy na Františkově

Černý dým je vidět nad celým Libercem. Hoří totiž sklad hořlavých kapalin v areálu Severochemy, platí tam třetí stupeň nebezpečí. Na místě zasahuje přes 12 hasičských jednotek, je tam i státní a městská policie. Záchranná služba odvezla jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal i zplodin, do nemocnice. Houkání sirén je slyšet po celém městě, do Liberce míří jednotky profesionálních hasičů z celého okreseu Liberec, povoláni jsou i hasiči z Mladé Boleslavi. Policie uzavřela pro veškerou dopravu ulici Vilová, kde Severochema sídlí.

AKTUALIZOVÁNO

Odstartovaly dotace na dešťovou vodu. Zájem je obrovský

Během prvních dvou hodin od otevření nového dotačního programu Dešťovka přijal stát přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun. Je to zhruba 40 procent celkového rozpočtu programu, ve kterém chce stát přerozdělit 100 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies