Dvanáctihodinový smutek, který začal v 8:00 SELČ, vyhlásila v úterý slovenská vláda. Pondělní explozi nepřežilo 20 horníků a záchranářů, čímž se neštěstí zařadilo mezi nejhorší v novodobé historii Slovenska.

Vlajky jsou od osmé hodiny spouštěné na půl žerdi, a to i na slovenských zastupitelských úřadech v zahraničí. Některé slovenské veřejné sdělovací prostředky při této příležitosti upravují vysílání, z kterého vypouštějí zábavné pořady. Většina deníků vyšla s černými titulními stránkami, některé rozhlasové a televizní stanice upravily svůj program, platí zákaz hazardních her.

Na dole v Handlové se mezitím záchranáři snaží dostat k místu výbuchu, který tragedii způsobil. Mluvčí společnosti Hornonitrianské doly Adriana Siváková potvrdila, že v noci našli dvě těla, jedno další bylo nalezeno dopoledne. Zbývající dvacátáoběť byla nelezena odpoledne.

Siváková řekla, že záchranáři se už dostali velmi blízko k místu výbuchu. Za snížené viditelnosti a teplotě 46 až 48 stupňů Celsia zabezpečují přepravu 13 nalezených obětí na povrch. Šest těl bylo z dolu vyneseno na povrch už dříve.

Těla jsou postupně převážena na patologii do Bojnic, odkud poputují na soudní pitvu a k určení DNA do Martina. Rozbor DNA se zdá nutný, protože už úterní zprávy uváděly, že oběti nelze na pohled identifikovat.

Město Handlová spolu s důlní společností uvažují o společném rozloučení s mrtvými, ale konečné rozhodnutí závisí na příbuzných. Zatím je rozhodnuto jen o nedělní zádušní mši, kterou bude ve městě sloužit banskobystrický biskup Rudolf Baláž.

Televize TA3 oznámila, že příbuzní se už v úterý setkali s vedením Hornonitrianských dolů, ale že setkání poznamenaly výčitky na adresu společnosti a mnoho nezodpovězených otázek.

Ty se týkají hlavně toho, zda byly v havarijní situaci dodrženy všechny bezpečnostní předpisy, ale i toho, zda se vůbec na šachtě, zařazené do kategorie nebezpečných, mělo vůbec těžit.

Tyto otázky si kladli i lidé, s nimiž TA3 v Handlové mluvila. „Je v kategorii nebezpečných, určitě nebyly dodrženy předpisy,“ prohlásil jeden z nich. Další obviňoval vedení společnosti, že „nás propustili a nabrali Poláky“, kteří podle něho při práci v dole nedodržovali bezpečnostní předpisy, jak se to vyžadovalo od slovenských zaměstnanců.

Obětí neštěstí se stali slovenští občané. Zůstalo po nich skoro 40 dětí.

Postiženým rodinám se dál snaží jejich situaci ulehčit pracovníci centra pomoci. Nejčastější otázky na ně se týkají dalšího zabezpečení rodiny, nároku na vdovské a sirotčí důchody, postupu při splácení úvěrů i zajišťování pohřbu.

V Handlové už v úterý večer vzpomínaly na oběti stovky místních obyvatel se zapálenými svíčkami. U sousoší horníků zapalují lidé svíčky i dnes. TA3 podotkla, že sem přijíždějí i lidé z jiných koutů Slovenska.

Neštěstí se stalo 330 metrů pod povrchem. Zahynuli horníci i záchranáři, kteří se snažili uhasit požár a které zasáhl výbuch plynu. Dalších devět lidí utrpělo lehká zranění. Počtem dvaceti mrtvých jde o jednu z nejhorších tragedií v dějinách samostatného Slovenska.

V dole Handlová, patřícím Hornonitranským dolům Prievidza, se v pondělí vznítil uhelný prach a záchranáři šli požár hasit. Výbuch nastal ve štole v hloubce 330 metrů. Slovenská vláda zdůraznila potřebu důkladného vyšetření tragedie.

Související článek:
Na Slovensku oplakávají mrtvé horníky a záchranáře