Německo

Podle německých meteorologů měla silné sněžení v Evropě na svědomí středomořská tlaková níže, které dali jméno Daisy. O víkendu se posunovala na sever. Kvůli ní skončilo celé Německo pod sněhem. „Souvislá sněhová pokrývka v celém Německu – to je velmi vzácné,“ řekl Bernd Zeuschner z meteorologické služby (DWD).

Nejhůř Daisy podle agentury DPA postihla severovýchod země. Sněhové přívaly tu odřízly od okolního světa vsi i ostrovy v Baltu. Dramatická situace panovala na ostrovech Fehmarn, Rujána a Usedom. Závěje tu ochromily dopravu. Fehmarn postihl i výpadek proudu. Na Rujáně navátý sníh dosahoval až tří metrů. Autobusy vůbec nejezdily.

Silnice byly neprůjezdné i jinde v Německu. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se stalo o víkendu přes tisíc dopravních nehod. Na zablokované dálnici v Meklenbursku-Předním Pomořansku zůstalo v autech uvězněno několik stovek řidičů. Nejezdily některé vlaky, jiné měly zpoždění. Frankfurtské letiště v sobotu zrušilo 255 letů, v neděli pak zhruba stovku.

Francie

Francii potrápilo nejen vytrvalé sněžení, ale i ledovka. Na letišti v Lyonu zůstala kvůli zrušeným letům asi tisícovka cestujících. Uzavřela se i další francouzská letiště. Linky z Paříže měly zpoždění. Na jihu země se ocitlo bez proudu několik tisíc domácností. Omezil se provoz vlaků Eurostar, které spojují v tunelu pod kanálem La Manche Paříž a Brusel s Londýnem. Jezdila jen část spojů.

Velká Británie

V Británii si chladné počasí za letošní zimu vyžádalo už nejméně 26 obětí. Spojené království zažívá nejvytrvalejší období chladu za poslední tři desetiletí. Teploty na mnoha místech země se i přes den držely kolem minus deseti stupňů. Dál sněžilo.

Polsko, Rakousko

V Polsku se víkendové počasí podepsalo hlavně na dopravě. Vlaky nabíraly zpoždění, mnohé silnice byly neprůjezdné. Bez proudu se ocitlo na různých místech země celkem asi 130.000 domácností. Rakousko, které se v minulých dnech pilně připravovalo na rekordní nadílku, zůstalo sněhové kalamity ušetřeno. Místo sněžení tu v mnoha oblastech pršelo.

Španělsko

V Evropě se sníh ale objevil i tam, kde si ho lidé obvykle neužijí. Napadl třeba na španělském prázdninovém ostrově Mallorca. Severozápad Španělska a Galicie zažily největší sněžení za posledních 25 let.

Itálie, Slovensko, Albánie, Bulharsko

Obyvatelé Itálie zas mohli vidět zasněženou sopku Vesuv u Neapole. Části země i metropoli Řím ale sužovaly lijáky. Hrozí povodně. Hladiny řek stoupaly i na Slovensku. Zatím voda někde zalila jen pole a škody na obydlích nezpůsobila. Ničivé záplavy naopak postihly Albánii, kde se musely evakuovat tisíce lidí. Nezvykle teplé počasí panuje v Bulharsku. Rtuť teploměru tu v sobotu vyšplhala až na 20,1 stupně Celsia.

Čína

Nejhorší zima za několik desetiletí trápí Čínu. Peking se potýká s největším přívalem sněhu od roku 1951. Na severozápadě země se musely evakuovat tisíce lidí. Začalo se také šetřit s energií. Na mnoha místech se proto už omezily dodávky proudu ve veřejných institucích a továrnách, aby se zajistilo vytápění domácností. Spotřeba totiž někde byla větší než v létě, kdy elektřinu spolykají klimatizace. Zásoby uhlí v centrálních skladech se začaly tenčit. Nejhorší kalamitě za posledních 30 let čelil přístav u města Tchien-ťin na severozápadě země, který patří k největším na světě. Kry rozbíjely ledoborce.

USA

Nezvykle tuhá zima sevřela i Spojené státy. Některá města už vyčerpala své letošní rozpočty na údržbu silnic. Nejhorší situace panuje na středozápadě a severovýchodě USA. Nízké teploty postihly i Floridu, proslulou teplým počasím. Chlad dělal těžkou hlavu třeba tamním zemědělcům, které už připravil o část úrody. Meteorologové navíc nevyloučili, že by i v teplých oblastech mohlo sněžit.