Vypadá to skoro jako idylická scéna z dob socialismu: V útulné společnosti, na pozadí vlajky bývalého východního Německa se zpívají budovatelské písně minulého režimu.

Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby je nezpívala tehdejší první dáma východního Německa Margot Honeckerová (82). Žena, která dnes žije v Chile, pobírá západoněmecký důchod kolem 1500 eur.

Dáma, kdysi proslavená svým lila přelivem (přezdívalo se jí fialová saň), takto nedávno slavila s blízkými 60. výročí založení dnes neexistující NDR. Stejnými písněmi, které zpívaly tehdejší děti na Východě. Video z portálu Youtube, kde se objevilo, obletělo celé Německo.

Říká, že každý druhý východní Němec se má teď hůř než kdysi a že sjednocené Německo zničilo to, co soudruzi budovali. Chybí jí pořady pro lidi, kteří mají rádi NDR.

„Je to absurdní – v době, kdy slavíme 20 let od pádu Berlínské zdi, se najdou rodiny, nejen Honeckerová, které slaví minulý režim,“ říká Wolfgang Fiedler. Za ženou, která za totality vládla ministerstvu vzdělávání, se nedávno vypravili reportéři televize ARD. Nechtěla mluvit.

„Štve mě, že se pořádá hon na lidi z bývalé NDR,“ odsekla. Pád zdi nepovažuje za revoluci, ale za zradu. Když ale přišla řeč na to, jestli socialismus zanikl s koncem východního Německa, vzkázala: „Ne, on se opět vrátí. Proč by ne i v Německu?“ usmála se. Vdova po tehdejším generálním tajemníkovi komunistů po pádu režimu nejdříve utekla s manželem do Moskvy, odtud za dcerou na druhý konec světa. Báli se spravedlnosti ve sjednoceném Německu. V Chile Honecker zemřel v roce 1994 na rakovinu jater. A proslýchá se, že urnu tam má dodnes jeho žena v domě. Byla to Honeckerová, která chtěla posílat děti, které nezapadaly do její vize socialistického státu, do polepšoven.

Její muž zase tvrdil ještě v lednu 1989: „Zeď tu bude stát 50, nebo klidně i 100 let.“

Nestojí. Dnes se z jejího torza stala druhá nejnavštěvovanější památka Berlína. Teď ji k 20. výročí pádu pomalovali nově umělci z celého světa.
Bývalé Československo zastupuje Slovák Andrej Smolák, jenž obnovil motiv zamřížované ruky spojené řetězem s holubicí.

Mezitím tři bývalí světoví státníci, exkancléř sjednotitel Helmut Kohl, americký a ruský exprezident George Bush starší a Michail Gorbačov, o víkendu o pádu komunismu debatovali v Berlíně.

Exkancléř přijel na vozíku a stále nevypadal zdravě. V únoru spadl ze schodů a vážně se zranil.

„Mám všechny důvody být pyšný, bez ohledu na veškeré starosti a mrzutosti. A nemohu být pyšný na nic lepšího než na sjednocení Německa,“ prohlásil dojatý Kohl, přesvědčený zastánce evropské integrace. Gorbačov připomněl, že on spolu s Margaret Thatcherovou a zesnulým francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem obhajovali zachování rozděleného Německa i po pádu komunismu.