Ekvádorská vláda se snaží zabránit panice, cenzuře jsou ode dneška vystaveny sociální sítě. Podle prezidentského dekretu smí být publikovány jen oficiální zprávy o stavu vulkánu, aby se nešířily nepodložené a poplašné informace. Kabinet zvažuje, že omezí některá ústavní práva, například právo shromažďovací.

V hlavním městě, které je od sopky vzdáleno jen 50 kilometrů, je podle médií situace klidná. Evakuováno bylo několik obcí v okolí. Úřady blokují přístup k vulkánu, který je tradičně oblíbeným cílem horolezců.

Sopka v pátek vychrlila mrak popela, který sahal až do výšky osmi kilometrů, a otřáslo jí několik výbuchů. V sobotu z ní vylétávaly rozpálené úlomky, které by na vulkánu s výškou 5897 metrů podle úřadů mohly strhnout laviny. Zhruba 400 lidí opustilo z preventivních důvodů své domovy.

Vyhlášení stavu ohrožení dává úřadům volnější ruku k uvolnění finančních prostředků v případě erupce. Cotopaxi ji zažilo naposledy v roce 1940, vyplývá podle agentury Reuters z programu organizace Smithsonian Institution pro globální sopečnou činnost.

Mimořádný stav nesmí trvat déle než 60 dní. Prezident Rafael Correa jej vyhlásil v době, kdy byla atmosféra v zemi velmi napjatá, napsala agentura DPA. Ve čtvrtek se v zemi odehrála generální stávka, která prakticky paralyzovala Quito, další města i důležité silniční tahy. Protest byl namířen proti prezidentovým plánům na zvýšení daní a ústavní reformu, která by mu mohla umožnit ucházet se neomezeně o znovuzvolení.