Madridský podnikatel, jehož malá firma s přirozenými vlasy se za posledních 50 let značně rozrostla, dováží vlasy především z Asie (Indie, Čína), kde je tento obchod již dávno rozšířen, napsala agentura AFP.

Avšak v posledních měsících, kdy ve Španělsku rychle stoupající nezaměstnanost postihuje více než 18 procent aktivního obyvatelstva, jej navštívilo i mnoho Španělek.

Prodávají vlasy

„Mnoho žen přichází prodat své vlasy, dnes ráno nás zrovna navštívila dívka se svým koňským ohonem a my jsme jej koupili,“ vysvětluje.

„Platíme 50 až 150 eur (asi 1300 až 3850 Kč). Některé ženy mají hodně vlasů, a protože se cena stanoví podle váhy a délky, vynese to i více,“ upřesňuje.

Pravidla jsou přísná: prodávané vlasy musejí být dlouhé nejméně 40 centimetrů a nesměly být nikdy v minulosti barveny.

„Někdy to jsou koňské ohony měsíce schovávané v šuplíku od té doby, co žena navštívila holiče, ale jsou velmi kvalitní,“ zdůrazňuje Yolanda, jedna z Justinových dcer, která s ním pracuje v rodinném podniku s třicítkou zaměstnanců.

Vlasy od Španělek jsou „terno, protože evropské vlasy jsou jemnější a velmi žádané, prodávají se za vyšší ceny než například asijské vlasy, jež jsou silnější“, vysvětluje Yolanda.

Největší sklad na světě

V Justinově skladu na jihu Madridu je uloženo více než 90 tun přirozených vlasů, světlých, tmavých i zářivě rudých. Jsou poskládány od stropu k podlaze na širokých regálech.

„Tento sklad je největší na světě,“ prohlašuje hrdě jeho majitel, který vyváží téměř 80 procent své produkce, zvláště do Evropy a Spojených států.

Těží z módy příčesků, velmi oblíbené u mladých žen a dívek, které je buďto přidávají ke kořenům svých vlasů, aby působily bohatším dojmem, nebo si vlastní vlasy prodlužují, podobně jako Afričanky.

Dříve než se vlasy prodají, jsou pečlivě ošetřeny. Zaměstnankyně (v podniku pracují především ženy) je nejprve několikrát umyjí, některé se pak tónují za pomoci „tajných přístrojů“, které speciálně pro firmu vyrábí jeden inženýr, popisuje Justino. Návštěvníci mají zakázáno se k nim přiblížit. Pak se vlasy osuší, pečlivě prokartáčují a spletou.

Podnik se snaží přizpůsobit se různým trhům. „Země severní Evropy například žádají velmi zvláštní barvy,“ zdůrazňuje Yolanda. Namátkou uvádí Němky, které touží po světlém kaštanu, ve Španělsku málo běžném.