Švédští odborníci považují za prokázané, že existuje přímý vztah mezi špatně prováděnou vedoucí prací a rizikem výskytu závažných srdečních chorob u podřízených. Takový je výsledek studie, kterou právě zveřejnil odborný list Occupational and Environmental Medicine.

Do studie bylo zahrnuto 3 000 můžu ve věku 19 – 70 let, lékaři je sledovali po dobu téměř deseti let. Všichni účastníci studie mimo jiné hodnotili chování svých nadřízených. U osob, jejichž šéfové dopadli v hodnocení nejhůře, bylo riziko onemocnění chorobami srdce a cév o 25 % vyšší než u spokojených zaměstnanců.

Ukázalo se také, že vliv špatných nadřízených je kumulativní – čím déle pro takového člověka zaměstnanec pracuje, tím vyšší je riziko, že onemocní. U osob, které pracovaly pod špatnými nadřízenými čtyři roky a více, se riziko zvýšilo na 64 %.

Stresující prostředí = zkratka k infarktu

Odborníci tvrdí, že zaměstnanci, kteří se cítí nedoceněni a nemají v zaměstnání dostatečnou podporu, pracují ve stresu. To vede k nezdravému chování jako je například kouření, které způsobuje srdeční choroby. Nespravedlivé chování nadřízených může zaměstnancům také zvyšovat krevní tlak.

Švédští odborníci nyní vědecky doložili skutečnosti, které selský rozum odhalil již velmi dávno. Můžeme tedy konstatovat, že kromě dostatečné dávky pohybu, zdravé stravy a pobytu na čerstvém vzduchu může být vhodnou prevencí proti srdečním chorobám také dobrý šéf.