Český eurokomisař Vladimír Špidla přišel s nápadem, jak udělat atraktivnější"práci pro starší" z pohleduzaměstnavatelů.

Aby je zaměstnavatelé chtěli zaměstnávat i po padesáti či šedesáti, měli by se tito starší pracovníci nebo zájemci o práci za určitých podmínek vzdát části své výplaty. Informoval o tom v pondělí německý deník Die Welt.

„V mnoha zemích rostou platy automaticky s přibývajícím věkem a v 50 či 60 letech dosáhnou vrcholu. Tento automatismus je často překážkou pro starší pracovníky, nebo nahrává podnikatelům k tomu, aby se staršími zaměstnanci rozloučili,“ řekl Špidla.

Proto navrhuje, aby se platy - a přidávání peněz v závislosti na věku - rozvolnily.

„Může to v jednotlivých případech pro starší zaměstnance znamenat, že se vzdají části platu, budou mít ale jistější pracovní místo a může to podpořit další zaměstnávání starších,“ tvrdí komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

Například jen 6,5 procenta Němců najde po dovršení 55. narozenin znovu nějaké místo. A právě této diskriminaci starších chce zabránit.

„Země jako Irsko (18 procent), Nizozemsko (16,5 procenta) a Bulharsko (14,5 procenta) ukazují lepší výsledky,“ tvrdí Špidla.

V Česku tvoří lidé „nad padesát“ třetinu nezaměstnaných.
Situaci navíc komplikuje to, že vlády v zemích EU - a nejen tam - stále prodlužují věk odchodu do důchodu. Na 65 let ho nedávno zvýšila i česká vláda.

„Nebudeme si moct dovolovat, abychom starší vzdělané a zkušené zaměstnance posílali předčasně do penze. Teď vymýšlíme způsob, jak do toho vtáhnout zaměstnavatele. Zkuste se jich schválně zeptat, jestli loni zaměstnali někoho staršího 55 let?“ ptá se Špidla v Die Welt.

Podle evropské průzkumu nechtějí firmy starší zaměstnance přijímat i z dalších třech důvodů: jsou údajně méně přizpůsobiví, častěji nemocní a odmítají nastoupit narozdíl od čerstvě vystudovaných za minimální plat.