Na včerejším summitu EU vBruselu ale tento plán ztroskotal. Srbský premiér Vojislav Koštunica ho vprohlášení vydaném vBělehradě označil za urážku. Prohlásil dále, že uznání nezávislosti Kosova „bude nejnebezpečnějším precedentem od druhé světové války“.

Sedmadvacítka nedokáže najít ve věci řešení statutu této jihosrbské provincie, která se chystá vprůběhu jara 2008vyhlásit nezávislost, společnouřeč.

Ikdyž si to mnozí před summitem mysleli.

„Potřebujeme jednotný rámec pro uznání nezávislosti Kosova. Zároveň musíme vyslat dva signály: Evropa zajistí mír a stabilitu na Balkáně… a dá západnímu Balkánu jasnou unijní perspektivu,“ řekl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Jenže narazil. Rumunsko, Slovensko, Řecko, Španělsko a hlavně Kypr odmítají samostatnost Kosovauznat.

„Slováci se bojí, že pokud by kývli na nezávislost Kosova, posílí na Slovensku maďarští nacionalisté. Mnoho zemí nemyslí na Balkán, ale na sebe,“ řekl Deníku balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek. Kypr zase nechce připustit nezávislost, dokud se na tom nedomluví Srbové světšinovými Albánci, což je téměř nemožné.

„Pokud nás unie chce za partnera, nesmí nepřemýšlet ouznání samostatného Kosova ani oposílání mise 1800policistů, celníků a soudců do Kosova,“ varoval ministr pro Kosovo Slobodan Samardžić.

Právě vdruhém bodě ale EU včera shodu našla. Do Kosova ještě před jeho očekávaným odtržením od Srbska pošle zmíněných 1800administrátorů a policistů.

Britský premiér Gordon Brown prohlásil, že toto rozhodnutí bude realizováno po jednání ministrů zahraničí členských zemí EU, které se bude konat 28.ledna. Tím jasně naznačil, kdy začne rozmisťování evropského kontingentu vKosovu.

Na jednom znejkratších summitů vhistorii se státníci dále domluvili, že začnou řešit romskou problematiku.

Zároveň by měla vzniknout Rada moudrých. Její úkol? Vymyslet, jak udělat unii moderní a jak ji dál rozšířovat svýhledem až do roku2030.