Plameny šlehající z budovy americké ambasády v hlavním městě Srbska spustily vlnu mezinárodních protestů na adresu zdejší vlády.

Před vypálenou budovou nyní stojí posílené policejní hlídky. Američané se v reakci na vlnu násilí rozhodli z bezpečnostních důvodů stáhnout ze Srbska všechny své občany, jejichž přítomnost v zemi není nezbytně nutná.

K incidentu, při němž zemřel jeden člověk, podle srbských médií zřejmě jeden z demonstrantů, došlo po skončení jinak pokojného dvousettisícih­lavého protestního shromáždění v centru Bělehradu.

„Naši ambasádu napadli bandité,“ vyjádřila se bezprostředně po události mluvčí Bílého domu Dana Perinová. Její kolega z ministerstva zahraničí USA sdělil, že země již Srbsku zaslala svůj formální protest.

Ambasáda České republiky měla v době protestů staženou vlajku a řádění radikálů přečkala bez úhony.

Americké úřady považují za obzvlášť znepokojivé, že policisté počínání asi tisícovky radikálů, kteří do budovy jejich zastupitelského úřadu házeli zápalné láhve a lezli po zdech ve snaze strhnout vlajku, zpočátku jen nečinně přihlíželi.

Srbsko již v pondělí večer odvolalo svého velvyslance z Washingtonu poté, co se Spojené státy staly v pořadí pátou zemí, která uznala nezávislost bývalé srbské provincie Kosovo.

Kriticky se vyjádřily i RB OSN a EU


Po Spojených státech reagovala na incident, během nějž demonstranti napadli i zastupitelské úřady Velké Británie, Německa, Belgie, Turecka a Chorvatska, také Rada Bezpečnosti Spojených národů a Evropská Unie.

„Ambasády musí být chráněny, to je povinnost státu,“ vyjádřil se během své návštěvy Slovinska šéf zahraniční politiky EU Javier Solana.

„Věci se musí uklidnit dříve než budeme moci obnovit klima, které umožní jakýkoli další posun stabilizační a asociační dohody,“ dodal. Smlouva, ke které EU a Srbsko přistoupily předběžně loni v listopadu, zatím na svůj definitivní podpis čeká.

Jednou z překážek na cestě k integraci Srbska do unie byla přitom – vedle (ne)spolupráce země s Mezinárodním tribunálem pro lidská práva – právě otázka Kosova.

Srbsko po ostré reakci ze strany západních politiků vyhlásilo, že „izolovaných aktů vandalství“ lituje. „Tyto činy, které byly spáchány jsou absolutně nepřijatelné, naprosto politováníhodné,“ řekl agentuře Reuters srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič s tím, že podobné události poškozují obraz země v zahraničí.

Události vyvolaly silný ohlas i u veřejnosti. V chorvatském Záhřebu bylo v pátek zadrženo 44 lidí, kteří spálili srbskou vlajku v protestu proti útoku na bělehradskou ambasádu země.

Bosenští Srbové zase pohrozili, že pokud většina států Evropské unie a Spojených národů uzná nezávislost Kosova, vyvolají v Bosně referendum o odtržení zdejšího svazového státu Republika srbská od země.

Srbský bosenský premiér Milorad Dodik se ale k jejich hrozbě vyjádřil skepticky. „Nejsme dobrodruzi a neplánujeme se pouštět do rozhodování o nezávislosti nyní… Není to hra,“ uvedl.

Příslovečným evropským sudem prachu se tak Balkán snad tentokrát nestane. Shodují se na tom i ministři obrany EU, kteří se ve čtvrtek setkali ve Slovinsku. Jednotky severoatlantické aliance a Evropské unie mají podle nich bezpečnostní situaci na Balkáně plně pod kontrolou.