Texasan tmavé pleti Ahmed Mohamed byl zadržen v polovině září poté, co přinesl do školy na texaském předměstí Irving svůj výrobek, elektronické hodiny s budíkem. Učitelé, kterým prý stroj evokoval bombu, zavolali policisty, kteří Ahmeda zadrželi, ačkoli opakoval, že jde o obyčejné hodiny. Policie po vyšetření shledala hodiny neškodnými a nenašla důkaz o zlém úmyslu chlapce, který byl brzy nato propuštěn.

„Policisté z Irvingu ihned zjistili, že hodiny jsou neškodné. Jediným důvodem jejich nepatřičné reakce bylo, že zodpovědné osoby bezdůvodně předpokládaly, že Ahmed je nebezpečný jen kvůli svému rasovému původu a víře," napsal podle stanice BBC právník Mohamedovy rodiny v dopise adresovaném radnici v Irvingu.

Psychické trauma

Po ní požaduje rodina odškodné ve výši deseti milionů, dalších pět milionů pak má zaplatit škola. Z té se mladík po incidentu odhlásil kvůli četným výhrůžkám, jichž se údajně stal terčem. Jeho rodina – otec je původem ze Súdánu – se v říjnu odstěhovala do Kataru, kde hodlá Ahmed školu dokončit.

Podle právníka se po zadržení kvůli hrozbám bál o život a „utrpěl vážné psychické trauma".

Policie v září trvala na svém a její šéf Larry Boyd prohlásil, že pouze chránila žáky školy před možným nebezpečím.

Chlapcovo zadržení vyvolalo tehdy velkou mediální odezvu a veřejnou podporu a k osobnímu setkání jej poté pozvala řada osobností z USA i dalších zemí. Prezident Barack Obama, který dal najevo obdiv k jeho tvořivosti, Ahmeda uvítal v Bílém domě.

Úřad a škola dostaly od právníka 60denní lhůtu na zaplacení požadovaného odškodného. Pokud tak neučiní, podá rodina žalobu.