Němečtí politici požadují důsledné prošetření tragédie. Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude.

"Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou party, kterou včerejší neštěstí navždy zastínilo," řekl organizátor technoparty Rainer Schaller.
"Kvůli respektu (k obětem) nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade," dodal.

Obětem bylo mezi 20 a 40 lety, uvedl v neděli ředitel policie v Duisburgu Detlef von Schmeling. Podotkl také, že oběti byly nalezeny na západní straně přístupové rampy do areálu Loveparade. Vyvrátil tak spekulace o tom, že lidé umírali v tunelu, jímž vedla přístupová cesta na technoparty.

Hromadnou paniku, která odpolední tragédii zapříčinila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala.

Brání se obviněním

Zástupci města a technoparty se v neděli před novináři bránili dohadům, že prostranství vyhrazené pro Loveparade nebylo dost velké na to, aby pojalo očekávaný počet účastníků slavnosti. "Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept," napsal starosta Duisburgu Adolf Sauerland na webu města.

Podle šéfa krizového štábu mělo prostranství pro technoparty kapacitu až 300.000 lidí a nikdy během soboty nebylo naplněno. Schmeling odmítl, že by se slavnosti účastnilo 1,4 milionu lidí, jak uváděli organizátoři.

"Měli jsme vrtulníky nad místem akce a místo nebylo nikdy plně obsazeno. Jediné ověřené číslo, které vám ale mohu říci, je počet lidí, kteří přijeli vlakem mezi 9:00 a 14:00 hodinou, což byla drtivá většina návštěvníků. Bylo to 105.000 lidí," prohlásil před novináři.

Na zjevně napjaté tiskové konferenci také zástupci města, krizového štábu a policie čelili také otázkám, zda policie byla schopna zvládnout nápor návštěvníků na jediné přístupové cestě na technoparty. Detaily je třeba objasnit, přičemž policie i státní zastupitelství tragédii vyšetřují a představitelé města jsou jim plně k dispozici, uvedli představitelé města.

Akce skončila po půlnoci

Po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala, což mělo zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Akce skončila krátce po půlnoci na neděli.

"Zcela jasně se také cítím odpovědný, ale pouze v morálním smyslu," řekl Fritz Pleitgen, který organizuje projekt Ruhr.2010, jehož součásti technoparty byla. Loveparade prý projekt Ruhr.2010 přijal jako "vyzkoušený formát", který se vhodně zapojí do akcí v rámci udělení titulu evropského města kultury celému Porúří. "Ani finančně, ani organizátorsky jsme se ale na Loveparade nepodíleli," zdůraznil Pleitgen.

Neštěstí se stalo poté, co davy návštěvníků odpoledne uvízly v tunelu. "V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vpředu bylo všechno uzavřeno, a my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi," popsal průběh událostí Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou, a lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal účastník technoparty.

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, od roku 2007 se akce ujala města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu bylo v roce 2009 na řadě město Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala

Při panice v davu zemřou ve světě každoročně desítky lidí

Případy davové paniky a následného umačkání jsou poměrně časté zejména během muslimské poutě hadždž v Saúdské Arábii či při různých náboženských shromážděních v Indii. Oběti si ale davová panika občas vyžádá i při srocení davu při jiných příležitostech, například na sportovních stadionech či hudebních festivalech, jako tomu bylo v sobotu v německém Duisburgu.

Výběr smrtelných případů paniky z posledních letech v Evropě:

30. května 1999 - Nejméně 54 převážně mladých lidí bylo umačkáno a na 150 zraněno v běloruském Minsku v metru, kam se asi tisícovka účastníků pivních slavností běžela ukrýt před náhlým přívalem deště.

30. června 2000 - Devět obětí si vyžádala tlačenice na hudebním festivalu v dánském Roskilde při vystoupení americké skupiny Pearl Jam. O život přišli tři Dáni, tři Švédové, jeden Němec a jeden Holanďan ve věku od 17 do 26 let.

24. července 2010 - Nejméně 10 lidí zemřelo a nejméně 45 bylo zraněno na technoparty Loveparade v Duisburgu. Podle agentury DPA vypukla panika mezi lidmi, kteří čekali na vpuštění ve frontě před prostranstvím, kde se technoparty koná. Podle policie se neštěstí odehrálo v tunelu v ulici Karl-Lehr-Strasse.

Výběr případů ušlapání lidí v davu za posledních pět let s velkým počtem obětí:

25. ledna 2005 - Na 300 poutníků přišlo o život v tlačenici u hinduistického chrámu u obce Vaj v západoindickém státě Maháráštra.

31. srpna 2005 - Více než 950 lidí bylo ušlapáno v davu nebo se utopilo v řece Tigris poté, co na mostě v Bagdádu vypukla panika. Vyvolala ji poplašná zpráva o přítomnosti sebevražedného atentátníka v davu šíitských věřících.

12. ledna 2006 - Při obřadu kamenování satana v údolí Míná u saúdské Mekky zahynulo důsledkem tlačenice 363 lidí.

4. února 2006 - Nejméně 73 lidí zahynulo v tlačenici na stadionu ve filipínské metropoli Manile poté, co paniku vyvolal kdosi v davu zprávou, že je na místě bomba.

3. srpna 2008 - Při oslavách hinduistického svátku ve městě Simla v indickém státě Himáčalpradéš bylo ušlapáno 145 lidí. Paniku na cestě ke chrámu způsobila zvěst, že se nad lidmi sesunula půda.

30. září 2008 - U hinduistického chrámu Čamunda u města Džódhpur v západoindickém státě Rádžasthán vypukla panika poté, co se rozkřikla zpráva, že v chrámu je bomba; v tlačenici zahynulo 224 lidí.

4. března 2010 - Při tlačenici v chrámu na severu Indie v provincii Uttarpradéš bylo ušlapáno nejméně 63 žen a dětí a na 200 lidí bylo zraněno; tlačenice v davu asi 10.000 lidí vypukla při rozdávání šatů, jídla a potřeb pro domácnost u příležitosti výročí smrti manželky místního náboženského vůdce.