Při něm musí být údajně nově konfigurována aktivní zóna reaktoru a znovu posouzen přeshraniční vliv stavby na životní prostředí. Vyslovili také podezření, že Temelín chce co nejrychleji "spálit" problémové palivové tyče od firmy Westinghouse, aby mohl dříve přejít na sjednané palivo z Ruska.

"Akutní problémy Temelína s palivem už nemohou být zametány pod koberec," zdůraznil dnes Anschober podle agentury APA na společné tiskové konferenci v Linci.

Podle něj má až 80 procent palivových tyčí od Westinghouse v Temelíně problémy s kroucením, což je prý naprosto nebývalé a znamená to, že by elektrárna neměla mít povolení k provozu.

Pavlovec vyslovil podezření, že se ČEZ snaží v Temelíně urychleným vyměňováním palivových tyčí vyčerpat palivo kontrahované do roku 2010 asi o rok dříve a již od roku 2009 přejít na ruské palivo, od nějž si slibuje menší problémy. Důsledkem takového postupu by ale bylo zvýšené množství radioaktivního odpadu, cituje APA Pavlovce. Anschober vidí v této údajné snaze ČEZ její přiznání, že smíchání východní a západní jaderné technologie je "absolutní Achilovou patou" temelínských reaktorů.

Anschober oznámil, že ještě dnes předá seznam hornorakouských požadavků vídeňské vládě a vyzve ji, aby zahájila příslušné kroky proti Česku kvůli údajnému nedodržení dohod z Melku. Podá také stížnost na českou vládu u Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Anschobera ale dnes pro jeho prý "příliš mírný protiatomový kurz" kritizoval hornorakouský představitel strany Svobodných (FPÖ) Günther Steinkellner. "Zelené aliance" v Česku i na úrovni Evropské unie podle něj zcela zklamaly a bude třeba postupovat s větší rázností.