Střetům v thajské metropoli předcházela v pondělí snaha armády vytlačit účastníky protestu ze strategické křižovatky v centru města, kterou několik stovek lidí blokovalo. Asi 400 příslušníků bezpečnostních sil použilo k rozehnání davu granáty se slzným plynem a v několika
případech i střelbu do vzduchu. Demonstranti na ně metali zápalné láhve, někteří měli prý i zbraně. Podobné střety byly hlášeny z desítky dalších míst Bangkoku.

Podle představitele záchranného koordinačního centra byla většina z hlášených 74 zraněných postižena slzným plynem, ale dva civilisté a dva vojáci byli postřeleni. Nepotvrdily se však zprávy o pěti zastřelených demonstrantech, jak to odvysílala rozhlasová stanice blízká opozici.

"Začali jsme s lehkými opatřeními, bude-li to nezbytné, přikročíme k tvrdším krokům. Vyhneme se ale ztrátám na lidských životech, jak to přikázal parlament," prohlásil armádní mluvčí Sunsern Kevkumnerd.

Pondělní silová konfrontace je prvním vážnějším střetnutím mezi demonstranty a bezpečnostními silami v nynější vlně protestů, které s novou silou vypukly minulý týden.

Thajská vláda slíbila, že pro turisty a další osoby zajistí bezpečnost na letištích, ve velkých přístavech a v ostatních důležitých objektech. "Ujišťujeme vás, že nepokoje v Thajsku se dostávají pod kontrolu," řekl v pondělí ráno SELČ mluvčí vlády Panitan Wattanayagorn v televizi.

Nicméně například Spojené státy, Francie, Británie, Belgie a Austrálie přes veškerá ujištění vyzvaly své občany v Thajsku, aby byli opatrní. Naléhají na ně, aby do zklidnění situace zůstali ve svých hotelech a domech a pohybovali se venku jen v případě nutnosti. Soul doporučil svým občanům nenavštěvovat zemi, případně ji rychle opustit. Japonsko, pro jehož obyvatele je Thajsko oblíbeným místem turistiky a podnikání, vyzvalo vládu a opozici k nenásilnému řešení sporu.

Od nedělního rána, kdy vláda vyhlásila v hlavním městě výjimečný stav, hlídkují v ulicích Bangkoku s vojáky také obrněná vozidla. Bezpečnostní síly čelí tlaku tisíců demonstrantů, kteří se dožadují odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy. Ten byl v roce 2006 sesazen armádou pro údajnou korupci a zneužívání moci, ale pro svou sociální politiku zůstal oblíbený na chudém venkově.

Podle armádního mluvčího Sanserna Kevkamnerta mají obrněná vozidla situaci v metropoli zklidnit, rozhodně prý nejde o přípravy převratu, ale o opatření vedoucí k obnovení pořádku.

Armáda od neděle kontroluje padesátku důležitých míst. Přibližně 400 vojáků s puškami střeží sídlo thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Monarcha ale zřejmě město opustil a přemístil se do přímořského paláce.

Nedělní vyhlášení výjimečného stavu v thajské metropoli a okolí povoluje vojsku zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohou omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím poskytovat zpravodajství, které "vyvolává paniku".

Premiér Vedžadžíva oznámil, že proti strůjcům nepokojů podnikne zákonné kroky. Demonstrace na podporu jeho předchůdce Tchaksina Šinavatry podle něj sklouzly v posledních dnech za hranice legality.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi byl zrušen summit 16 asijských zemí, jejichž nejvyšší představitelé se měli sejít o víkendu ve městě Pattaja jižně od Bangkoku.

(čtk)