Thajská armáda ve středu vyzvala premiéra Somčaie Wongsawata, aby rozpustil parlament a vypsal předčasné volby. Jedině to může uklidnit rozbouřenou politickou scénu v Thajsku, kde protivládní demonstranti obklíčili vládní budovy a od úterý okupují i mezinárodní letiště.

„Armáda zašle premiérovi dopis, aby ho informovala, že musí rozpustit parlament a vyhlásit nové volby,“ uvedl vlivný generál Anupong Paodžinda po krizovém zasedání armádních velitelů a představitelů podniků.

Generál zdůraznil, že tento krok neznamená převrat.

„Vláda má stále plnou moc,“ řekl generál Paodžinda.

Výzva k novým volbám byla zveřejněna několik hodin před návratem thajského premiéra z Peru, kde se zúčastnil fóra Asijsko-tichomořské spolupráce.

V thajské metropoli Bangkoku zatím protivládní demonstranti okupují mezinárodní letiště.

„Musí opravdu odejít,“ řekl na premiérovu adresu vůdce opozičního Lidového svazu pro demokracii Pibhop Dhongčai. Zdůraznil, že jinak demonstranti letiště Suvarnabhumi neopustí.

Jeho obsazení je velkým úderem thajskému turistickému průmyslu, neboť na něm uvízlo 3 tisíce cestujících.

Chaos v hlavním městě Thajska se ve středu vystupňoval. Po střelbě se ozvaly výbuchy granátů, které zranily nejméně čtyři lidi. Už v úterý bylo uzavřeno mezinárodní letiště v Bangkoku, kde davy demonstrantů obsadily terminál.

Desetitisíce stoupenců opozičního Lidového svazu za demokracii mezitím obléhaly provizorní úřad premiéra na starém zrušeném letišti, i vládní a parlamentní budovy v centru Bangkoku.¨

Přestřelky stoupenců a odpůrců vlády si v úterý večer vyžádaly nejméně deset raněných. Rivalové se do sebe na ulicích pustili i klacky.

V Thajsku uvízli čeští turisté

Na hlavním terminálu bangkokského mezinárodního letiště Suvarnabhumi, které v úterý stovky demonstrantů obsadily, a zablokovaly tak veškeré středeční lety, uvízlo přes tři tisíce cestujících. Mezi nimi byli i nejméně tři Češi, sdělila ve středu Deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

„Víme o těchto třech Češích, kteří kontaktovali naši ambasádu v Bangkoku. Ta by se s nimi měla spojit, aby se poradili na dalším postupu,“ řekla Opletalová. Podle ní jim ambasáda nabídla odvoz z letiště, ale Češi zvolili využít služeb své letecké společnosti, která je do hotelu odvezla.

České velvyslanectví v Thajsku telefonicky kontaktovaly desítky lidí, kterým okupace letiště komplikuje odjezd ze země. Ministerstvo zahraničí radí všem turistům v Thajsku i těm, kteří se do země chystají, aby se nejdříve poradili buď se svou cestovní kanceláří, nebo přímo s ambasádou.

Bezprostřední nebezpečí turistům sice nehrozí, přesto ambasáda varuje před případnými konflikty.

„Doporučujeme všem občanům v Thajsku, aby se vyhnuli místům, kde probíhají demonstrace a přizpůsobili své cestovní plány,“ uvádí na svých webových stránkách velvyslanectví. (jim)