Počet pokusů o překonání Lamanšského průlivu na některé z vlakových souprav převážejících auta tunelem automaticky podle webu BBC neznamená počet osob. Někteří nelegální běženci se o to totiž v průběhu noci pokoušejí vícekrát, vysvětlila britská stanice. V oblasti jich různě pobývá kolem 4000 a o přechod do Británie se každý den pokoušejí odhadem stovky z nich.

V noci na dnešek se množství těchto pokusů zvýšilo poté, co podle francouzských úřadů se počet běženců, kteří se touto cestou snaží dostat do Spojeného království, během víkendu snížil. Zatímco uprostřed minulého týdne evidovali policisté zhruba tisícovku pokusů denně, v minulých dvou dnech jich nebylo víc než 400 denně.

Není přitom podle BBC jasné, zda a případně kolika převážně africkým přistěhovalcům se podařilo v poslední době dostat na některou ze souprav a dorazit do Anglie. Na 70 procent migrantů podle francouzské policie mizí z Calais do čtyř týdnů po příchodu. Francie ale neví, zda tito migranti vstoupili do Británie, či se přemístili někam jinam ve Francii, řekl představitel anglické policie Alan Pughsley.

Francouzský ministr vnitra Bertrand Cazeneuve nechal minulý týden povolat do Calais 120 policistů, aby pomohli 300 kolegům, kteří se snaží invazi imigrantů zastavit. Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože současná situace je podle něj nepřijatelná.

Na trajektu do Španělska zemřel uprchlík schovaný v kufru auta
Na trajektu z Afriky do Španělska se udusil sedmadvacetiletý Maročan, který se snažil dostat se nelegálně do Evropy. Cestoval v kufru automobilu svého bratra, který jel do Španělska s náležitými doklady. O úmrtí dnes informovala španělská policie.

Čtyřiatřicetiletý bratr mrtvého nastoupil na trajekt ve španělské enklávě Melilla i s automobilem. Chtěl zřejmě mladšího sourozence dostat nelegálně do Evropy, protože věděl, že je v autě. Během cesty zjistil, že bratr nežije, a zalarmoval posádku. Jejím členům a později ani záchranářům ve španělské pobřežní Almeríi se Maročana nepodařilo přivést zpět k životu. Jeho starší bratr byl zatčen a obviněn z neúmyslného zabití.

Afričané volí pro cestu do Evropy často riskantní způsoby. V květnu se muž z Pobřeží Slonoviny snažil dostat do Evropy svého osmiletého syna a zavřel ho do kufru. Hocha při kontrole mezi další španělskou enklávou Ceuta a Marokem objevili pohraničníci.

Otec se snažil dítě dostat do Evropy načerno, protože mu nízký plat neumožňoval zaplatit synovi pobyt legálně. Chlapec byl objeven při rentgenové kontrole zavazadla. Ve Španělsku případ vyvolal rozhořčení a chlapec nakonec dostal povolení k dočasnému pobytu.