Za pět týdnů se v Kodani uskuteční mezinárodní konference s cílem uzavřít účinnou mezinárodní dohodu o ochraně klimatu.

„Více než 180 zemí se zúčastnilo této akce, která se setkala s nadšeným přijetím všude ve světě,“ prohlásil z pódia na Times Square v centru Manhattanu mluvčí hnutí 350.org, které manifestaci pořádalo.

Mezinárodní den akcí proti změnám klimatu začal v Sydney, kde se několik tisíc demonstrantů shromáždilo v přístavu na pláži Bondi. Rozložili zde zástavy s číslem 350, které má pro ekology zvláštní význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší pod 350 molekul skleníkových plynů na milion (ppm), což je maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny. Podle studie amerického klimatologa Jamese Hansena z loňského roku jsme nyní na úrovni 385 ppm.

Demonstranti vytvořili na schodech Opery v Sydney rovněž číslici 350 svými těly, zatímco zvony na katedrále zazněly 350krát.

V Londýně se shromáždilo přes 600 lidí na březích Temže a vytvořilo číslici pět. Letecké foto z této akce bude připojeno k dalším shromážděním, na nichž byly jinde ve světě vytvořeny číslice tři a nula, aby tak všechny dohromady daly 350, řekla agentuře AFP mluvčí organizace Kampaň proti změnám klimatu (Campaign against Climate change).

V New Yorku se stovka aktivistů za slabého deště sešla s plastikovými transparenty s číslem 350. Někteří na sobě měli skafandry a několik obřích obrazovek tu přenášelo záběry z celého světa.

V Paříži si asi dvě stovky manifestujících zvolily jiný symbol: nechaly přesně ve 12:18 SELČ zvonit své mobily a budíky. Tím připomínaly závěrečný den kodaňské konference, která se uskuteční od 7. do 18. prosince.

Demonstranti tak chtěli „probudit“ politiky v čele s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, aby se připravili na konferenci, jíž bude předcházet ve čtvrtek a v pátek summit Evropské unie. Na jednom z transparentů stálo: „Nicolasi, probuď se!“

Konference v Kodani, která je považována za klíčovou, má přinést novou mezinárodní dohodu o boji proti klimatickým změnám a nahradit tak kjótský protokol, jehož platnost vyprší v roce 2012. Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen již varoval, že jednání o klimatu nepostupuje dosti rychle, aby mohla být v Kodani dohoda uzavřena.

Ve Stockholmu se v centru města sešla třicítka demonstrantů s transparentem požadujícím „okamžité jednání o klimatu“. V Berlíně se před Braniborskou bránou v centru města shromáždilo 350 demonstrantů s maskami v podobě kancléřky Angely Merkelové. V srbském městě Novi Sad napsalo 350 osob číslo 350 svými stíny.

V tureckém Istanbulu demonstrovali aktivisté na lodi, na níž rozvinuli transparent s nápisem: „Teď slunce a vítr“ jako ekologické energie. Své plavidlo zakotvili pod most spojující Evropu s Asií. Na jiném transparentu bylo možno číst: „Zaměstnanost, klima, spravedlnost“.

V centru Madridu u Puerta del Sol zinscenovali členové Platformy proti klimatickým změnám, kterou tvoří různé společenské organizace, ekologové a odbory, parodii na téma „katastrofální důsledky klimatických změn na planetu“.

Manifestace za zlepšení klimatu se uskutečnila i v centru Prahy na Staroměstském náměstí. Ekologičtí aktivisté měli připravených přesně 350 balónků, k nimž rozdávali i letáky vyzývající k ekologickému chování a podpisu petice určené premiérovi Janu Fischerovi před jeho jednáním v Kodani.