Spojené státy jsou v současnosti největším světovým přispěvatelem Organizace spojených národů. Jejich příspěvek činí 22 procent hlavního rozpočtu organizace, čítajícího 5,4 miliardy dolarů, a 28,5 procenta rozpočtu na mírové operace, představujícího 7,9 miliardy dolarů. OSN má přitom 193 členů.

Nový americký prezident se ale už při volební kampani nijak netajil tím, že hodlá výdaje na zahraniční pomoc radikálním způsobem snížit, a to až o třetinu. V celkových výdajích může jít až o 19 miliard dolarů, OSN by přišla zhruba o miliardu.

Generální tajemník NATO Jens  Stoltenberg a Donald Trump
NATO přivítá Trumpa v sídle za miliardu eur. Řeč bude o výdajích

„Pokud by k tomu došlo, bylo by pro OSN jednoduše nemožné pokračovat v zásadní práci v oblasti míru, rozvoje, lidských práv a humanitární pomoci," uvedl mluvčí generálního tajemníka Antonia Guterrese Stéphane Dujarric v prohlášení, které bylo zveřejněno ve středu.

Rozpočet americké federální vlády schvaluje Kongres, v němž obě komory ovládají Republikáni. Demokraté už uvedli, že takové drastické škrty nepodporují.

Podle Trumpa je podíl USA na rozpočtu OSN "nespravedlivý". Jako strop pro americký příspěvek na mírové operace navrhl 25 procent. Během oběda se zástupci Rady bezpečnosti OSN v Bílém domě minulý měsíc Trump popsal americké příspěvky jako „oříšky ve srovnání s důležitou práci", kterou by měla být globální reforma OSN.

Donald Trump potvrdil v Izraeli tradiční přátelství obou zemí.
Donald Trump prodal zbraně a pak jednal o míru

„Generální tajemník je k reformě OSN plně odhodlán," řekl Dujarric. „O tom, jak co nejlépe vytvořit efektivnější organizaci, schopnou prosazovat naše společné cíle a hodnoty, jsme připraveni jednat se Spojenými státy i s jakýmkoli jiným členským státem."

Trumpův návrh rozpočtu počítá s omezením financování mezinárodních organizací až o 44 procent, ale neupřesňuje, kde a k jakým škrtům konkrétně dojde.  Americké ministerstvo zahraničí nicméně minulý měsíc uvedlo, že ukončilo financování Populačního fondu OSN, což je fond zaměřený na plánování rodiny a na péči o matku a zdraví dítěte, která působí ve více než 150 zemích světa. Guterres varoval, že tento škrt může mít „ničivé účinky."

Americký prezident Donald Trump.
USA končí s financováním populačního fondu OSN

Fondy OSN, jako je Program rozvoje (UNDP), dětský fond Unicef nebo právě Populační fond (UNFPA), jsou financovány vládami členských zemí dobrovolně. V roce 2016 byly Spojené státy největším přispěvatelem do Programu rozvoje (83 miliony dolarů) i do hlavního rozpočtu Unicef (132 milionů dolarů) a čtvrtým největším přispěvatelem Populačního fondu (75 milionů dolarů).