„Neregulérní migrační toky po západobalkánské trase skončily. Nešlo o jednostrannou akci, ale společné rozhodnutí unijní osmadvacítky," tweetoval Donald Tusk. Tsipras je ale jiného názoru a tvrdí, že za koncem balkánské trasy stálo jednostranné rozhodnutí jednotlivých zemí. „A jestliže to bude pokračovat, Evropská unie nemá žádnou budoucnost," dodal řecký premiér. Atény podle něj očekávají, že se Tusk „bude zaměřovat na provádění našich společných rozhodnutí a nikoli na podporování těch, kteří je ignorují".

V Bruselu dnes budou jednat ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU, kteří budou migrační krizi rovněž řešit. Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko od půlnoci z úterý na středu nepouštějí na své území nikoho bez pasu a platných víz. Makedonie už od pondělí nedovolila přejít hranice z Řecka žádnému migrantovi s poukazem na to, že umožní vstup jen tolika běžencům, kolik jich bude moci pokračovat dál do Evropy.

Na pondělním summitu EU a Turecka byla dojednána předběžná dohoda o vracení migrantů. Podle ní Turci převezmou zpět všechny syrské migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Osmadvacítka by recipročně měla přebírat přímo z Turecka stejný počet syrských uprchlíků s nárokem na azyl. Dohoda bude doladěna na dalším summitu EU 17. a 18. března.