Tři lidské oběti a šest zraněných si v pondělí v Istanbulu vyžádala přestřelka mezi tureckými bezpečnostními silami a militantním stoupencem zakázané levicové skupiny. Mezi zraněnými je pět policistů, kterým ublížil výbuch trhaviny.

Oběťmi přestřelky, která trvala čtyři hodiny, jsou vůdce levicových radikálů, jeden policista a jeden civilista. Akce byla součástí rozsáhlé policejní operace, při níž bylo jen v Istanbulu zatčeno 40 lidí.

Lehké zranění hlavy od odraženého projektilu utrpěl televizní kameraman, který policejní akci v istanbulské rezidenční čtvrti Bostanci natáčel. Oblast kolem budovy, kde se levicový aktivista ukrýval, policie okamžitě po zranění kameramana dala vyklidit, aby předešla dalším zraněním.

Podle informací, které poskytl sdělovacím prostředkům istanbulský guvernér Muammer Güler, měl u sebe útočník velké množství nábojů a nástražné nálože, takzvané booby traps, s nimiž policisté nepočítali. Güler odhadl, že útočník tak mohl držet v šachu desítky příslušníků bezpečnostních sil.

Podle zpráv, které ale přinesly televizní stanice, byli do střetu zapojeni tři příslušníci levicové skupiny, která si říká Revoluční velení. Později tyto informace potvrdilo i turecké ministerstvo vnitra, které doplnilo, že tato skupina je napojena na kurdské separatisty. Podle ministra vnitra
Besira Atalaye stojí zřejmě právě tato málo známá skupina za nedávnými útoky proti několika vojenským zařízením a proti ústředí vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Televizní záběry ukázaly policisty ostřelující budovu automatickými zbraněmi a metající granáty se slzným plynem. Občas se ozývaly silnější výbuchy. Nad místo přestřelky vyslala policie vrtulník, poblíž byly sanitky a hasičská vozidla.

Güler také oznámil, že během zátahů, které turecká policie podnikla během noci po celé zemi proti levicovým, kurdským i islámským extremistickým hnutím, bylo zatčeno asi deset dalších osob. "Plánovali, že brzy provedou spektakulární ozbrojený útok. Zabavili jsme množství zbraní a náloží," řekl guvernér bez dalšího upřesnění.

Turecká policie přistupuje k zátahům proti radikálům každoročně těsně před oslavami Prvního máje, a to z obav, že by během svátku mohly vypuknout ozbrojené střety. Letos se ale První máj slaví poprvé jako státní svátek, a to na nátlak stále silnějších odborových svazů. Úřady nicméně zamítly žádost, aby se svátek slavil na istanbulském náměstí Taksim, které má pro
pro příznivce oslav symbolický charakter - v roce 1977 zde přišlo 1. května o život několik desítek lidí, když neznámý útočník zahájil na shromážděný dav střelbu.

Oslavy Prvního máje byly v Turecku zakázány v roce 1980, když se k moci dostala ozbrojeným převratem armáda.