Truhlář má také z rozhodnutí soudu osmnáctimilionovou škodu Kanadě nahradit.

"Obžalovaný peníze získával podvodným způsobem a pak je použil pro svoji potřebu," prohlásil předseda senátu Dušan Paška.

Truhlář, kterému hrozilo pět až 12 let vězení, se proti rozsudku na místě odvolal. Od počátku tvrdí, že žádné peníze velvyslanectví neukradl, jeho obhájci žádali, aby jej soud obžaloby zprostil. Státní zástupkyně, která pro Truhláře navrhovala pětileté vězení, si ohledně odvolání ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

"Trest na samé spodní hranici trestní sazby není pro obžalovaného dostatečný," zdůvodnil sedmiletý trest Paška s poukazem na to, že se Truhlář nepřiznal, deliktu nelitoval a ani nenaznačil ochotu odcizené peníze vrátit.

Truhlář nebo jeho spolupracovníci podle obžaloby od dubna 1998 do září 1999 jednadvacetkrát vyzvedli z bankovního účtu kanadského velvyslanectví vysoké finanční částky. Příkazy k vyzvednutí podle soudu vyhotovil obžalovaný, který prý finanční prostředky nezaúčtoval a ponechal si je pro sebe. "Je možné, že na trestné činnosti spolupracovaly i další osoby z kanadského velvyslanectví," konstatoval Paška. I kdyby se ale obohatili i jiní lidé, nemohlo by se to stát bez přičinění Truhláře.

Na svobodě stíhaný muž se hájil tím, že veškeré platební příkazy pro banku vyhotovoval z pokynu nadřízených, vždy na nich údajně musely být podpisy dvou Kanaďanů. Na výběry peněz uvedené v obžalobě si nevzpomíná, peníze podle něj končily v trezoru, jehož číselný kód prý znala řada lidí.

Truhlář si neumí vysvětlit, že se za jeho působení z účtu velvyslanectví ztratilo 18 milionů korun. Za shodu náhod označil to, že si na svůj osobní bankovní účet ukládal peníze v částkách, které byly velmi podobné sumám vybíraným z účtu velvyslanectví. Podle žalobkyně vedl nákladný život, který si ze svého platu účetního - kolem 20.000 korun měsíčně - nemohl dovolit.

"Peníze mi dával otec, který od 90. let podniká," tvrdil obviněný. Otec mu prý již před lety zaplatil středoškolská studia ve Spojených státech a pomohl mu i s financováním koupě vozu BMW za víc než milion korun i luxusních vozů, které měl Truhlář v minulosti. Také několik milionů na stavbu rodinného domu prý získal od otce. Podle žalobkyně ale prověřování ukázalo, že peníze postupně vybírané z účtu velvyslanectví, ani přibližně stejné částky ukládané na účet obžalovaného, neodpovídají výdělkům Truhlářova otce. Obžalovanému neuvěřil ani soud, podle něhož bylo i svědectví Truhlářova otce velmi nevěrohodné.