Vládní koalice v čele s premiérem s tímto krokem nesouhlasí a podala stížnost k ústavnímu soudu. Ústavní soud dnes oznámil, že se zákonností prezidentského dekretu o rozpuštění parlamentu začne zabývat ve středu 11. dubna. Podle předchozích informací bude ale třeba na jeho verdikt počkat možná i měsíc.

Juščenko se rozhodl pro rozpuštění parlamentu po měsících sporů s vládou a jejím předsedou, poraženým rivalem v prezidentských volbách v roce 2004. Bezprostředním impulzem k prezidentovu kroku byl přechod 11 poslanců z jeho tábora na stranu vládní koalice koncem února. Juščenko obvinil v této souvislosti poslance a vládu z protiústavního jednání a snahy uzurpovat moc. Objevily se i zprávy, že vládní koalice nabídla opozičním poslancům za přestup ke koalici ohromné úplatky nebo ministerská křesla.

Juščenko i navzdory výzvám z Janukovyčova tábora několikrát potvrdil, že neodvolá svoje rozhodnutí rozpustit parlament, a podepsal i výnos Rady národní bezpečnosti a obrany (poradní orgán prezidenta) o uspořádání předčasných voleb. V souladu s tím je vláda povinna do 11. dubna vyčlenit 67 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč) na přípravu voleb stanovených na 27. května.

V centru Kyjeva se již více než týden konají demonstrace stoupenců a odpůrců Janukovyče a Juščenka. V posledních dnech byly ale mnohem výraznější odpůrci rozpuštění parlamentu. Do ukrajinské metropole se dnes sjíždějí další lidé z různých částí země, kteří jsou pobouřeni a zklamáni vývojem v zemi po oranžové revoluci v roce 2004, po níž nastoupily k moci prodemokratické síly vedené Juščenkem. Lidé očekávali zlepšení životních podmínek a nyní odmítají novou nestabilitu a mocenské spory ve vládnoucích kruzích.