Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden mrtvý při srážkách v Oděse mezi stoupenci a odpůrci Kyjeva

Kyjev - Ukrajinské vládní jednotky dnes zahájily útok na proruské separatisty ve východoukrajinských městech Slavjansk a Kramatorsk. Ukrajinská armáda podle ministra vnitra Arsena Avakova už dobyla zpět některá kontrolní stanoviště separatistů, ministerstvo obrany ale na druhé straně přiznalo, že dva bojové vrtulníky byly sestřeleny a nejméně dva vojáci při tom přišli o život.

2.5.2014 79 AKTUALIZOVÁNO 2.5.2014
SDÍLEJ:

Ukrajinské vojenské jednotky. Ilustrační fotoFoto: čtk

O vládní ofenzivě ve Slavjansku brzy ráno informovali separatisté, zprávy však dlouho nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů a oficiální vyjádření úřadů nebylo k dispozici. Podle agentury AP se kolem města ozývala střelba a výbuchy. Operaci vládních jednotek později potvrdil Avakov.

Protiteroristická operace je zaměřena na osvobození rukojmích, separatisté musejí složit zbraně a opustit obsazené administrativní budovy, uvedl Avakov na Facebooku. Podle něj armáda, jednotky ministerstva vnitra a Národní garda Slavjansk obklíčily a ovládly devět kontrolních stanovišť.

Sestřelení vrtulníků

Jeden z vůdců povstalců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov ruské agentuře Interfax řekl, že jeho lidé sestřelili dva vrtulníky, přičemž jeden pilot byl zabit a druhý zajat.

Později tuto informaci potvrdilo v prohlášení ministerstvo obrany, které zároveň zvýšilo počet mrtvých na dva. Uvedlo také, že stroje byly zasaženy přenosnými protiletadlovými raketami, což vyvrací tvrzení Ruska, že město je v rukou civilního obyvatelstva, jež vzalo do rukou zbraně.

Ponomarjov další ruské agentuře RIA Novosti přiznal také jednoho mrtvého a několik zraněných na straně vzbouřenců. Podle agentury povstalci tvrdí, že už sestřelili tři armádní vrtulníky Mi-24, a helikoptéry se teď drží dál od města.

Podle agentury Reuters ukrajinská tajná služba SBU upřesnila, že jeden bojový vrtulník Mi-24 byl sestřelen, přičemž jeden člen posádky zahynul a druhý byl zajat. Druhý vrtulník, který letěl v tandemu, byl nucen přistát. Zasažen byl i třetí stroj s lékaři, z nichž jeden utrpěl zranění.

Inspektřoři byli převezeni z místa bojů

Podle Avakova použili separatisté proti ukrajinským silám těžké zbraně, včetně granátometů a ručních protiletadlových střel.

Ve Slavjansku vzbouřenci podobně jako v dalších městech na východě Ukrajiny ovládají klíčové úřady a navíc už týden zadržují skupinu inspektorů OBSE, včetně jednoho podplukovníka české armády.

Ponomarjov německému listu Bild sdělil, že inspektoři byli odvedeni na blíže neurčené místo. Na otázku, jaký důsledek může mít nynější útok ukrajinských sil pro rukojmí odpověděl: „To v tuto chvíli nemůžu předvídat. Byli ale odvedeni na bezpečné místo mimo zónu bojů."

Mluvčí německého ministerstva zahraničí podle agentury DPA sdělil, že „západní úřady" dnes měly s inspektory přímý kontakt. Žádné podrobnosti uvést nechtěl, ani to, kdo se zadržovanými mluvil. Pokud se informace potvrdí, šlo by o vůbec první přímý kontakt s nimi od zajetí.

Podle DPA předtím dánská armáda oznámila, že inspektorům se s ohledem na okolnosti daří dobře a jsou v bezpečí.

Evropská unie sleduje vývoj na Ukrajině s rostoucím znepokojením, uvedla dnes její mluvčí. Unie žádá okamžité ukončení akcí ozbrojených separatistických skupin, uvolnění nelegálně okupovaných budov a propuštění všech zadržovaných, včetně pozorovatelů OBSE. „Je třeba zdrženlivost, ale zároveň uznáváme odpovědnost státu za zajištění suverenity a územní celistvosti," prohlásila mluvčí Maja Kočijancičová.

Operace proti separatistům dle Kyjeva postupuje pomaleji

Vojenská operace proti proruským separatistům ve Slavjansku na východě Ukrajiny postupuje pomaleji, než se původně očekávalo, nadále ale pokračuje. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Ten také řekl, že postup vojáků komplikuje fakt, že ozbrojenci používají lidské štíty.

„Žádáme, aby teroristé, sabotéři a všichni, kteří zvedli zbraně proti naší zemi, aby tyto zbraně složili, vzdali se, propustili rukojmí a opustili (okupované) budovy úřadů," řekl Turčynov. K vojenské operaci dodal, že rebelové se schovávají „za obyvatele" a že „střílí z obytných domů". Kyjev během dne obvinil separatisty, že záměrně budují střelecké posty v obytných domech, na které nesmí ukrajinští vojáci podle rozkazu opětovat palbu.

Turčynov také zmínil noční incidenty u ukrajinsko-ruských hranic, které se prý pokusili překročit ruští „ozbrojení sabotéři".

Živé štíty z civilního obyvatelstva

EU čeká, že se Rusko připojí k jejím výzvám na uklidnění situace na rychlé uvedení dohody z Ženevy do praxe, poznamenala mluvčí jen nedlouho poté, co mluvčí Kremlu uvedl, že dohoda není po dnešní ukrajinské akci životaschopná.

RIA Novosti uvedla, že separatisté před útokem varovali více než 100.000 obyvatel města prostřednictvím sirén a kostelních zvonů. V centru Slavjanska je ale klid, tvrdí agentura ITAR-TASS.

Avakov občany Slavjanska varoval, aby nevycházeli ven. Na Facebooku rovněž tvrdil, že „teroristé se neštítí schovávat se za civilní obyvatelstvo a střílejí z obytných domů". Podle ministra vnitra dobře vědí, že ukrajinské jednotky mají rozkaz nevést odvetnou palbu proti obytným objektům.

Ukrajinské ozbrojené síly mají bojovou pohotovost. Ozbrojenci přitom ještě ve středu na východě země ovládli další dvě města.

Kyjev dnešní operací zmařil dohodu z Ženevy, říká Moskva

Kyjev dnešní „trestnou operací" na jihovýchodě Ukrajiny zmařil poslední naději na životaschopnost ženevských dohod o vyřešení ukrajinské krize. Podle agentury ITAR-TASS to dnes prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Mluvčí zároveň sdělil, že v oblasti operace se nachází Putinův zmocněnec Vladimir Lukin, s nímž Moskva prý ztratila kontakt. Lukin byl podle Peskova vyslán na východ Ukrajiny ve čtvrtek večer, aby vyjednal propuštění zadržovaných vojenských inspektorů OBSE, mezi nimiž je i jeden Čech. Minulý týden se jich tam zmocnili proruští separatisté a zatím je odmítají propustit.

„Od zahájení trestné operace ruská strana zatím nemůže s Lukinem navázat kontakt," uvedl Peskov. Obvinil přitom Kyjev, že „bojovými letouny ostřeluje civilní sídliště", a vyzval k zajištění bezpečnosti Lukina a ruských i jiných zahraničních novinářů.

„Zatímco Rusko vyvíjí úsilí k uklidnění situace a urovnání konfliktu, kyjevský režim se rozhodl ostřelovat bojovými letouny civilní sídliště, zahájil trestnou operaci, čímž fakticky zmařil poslední naději na životaschopnost ženevských dohod," citoval ITAR-TASS Peskova.

Ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na ruská média později napsala, že Lukin ve spojení s Moskvou nadále je. „S Lukinem je všechno v pořádku. Kde se vzala ta informace, nevím," sdělila prý Lukinova tajemnice Natalija Mirzuová.

Nad informací o přítomnosti Lukina na východě Ukrajiny se pozastavilo kyjevské ministerstvo zahraničí. Upozornilo, že se tam Putinův zmocněnec vydal bez vědomí ukrajinských úřadů. Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk upozornil, že v případě zmizení ruské delegace může jít o provokaci již dříve naplánovanou Kremlem.

Mluvčí ale rovněž uvedl, že Putin operativně dostává veškeré informace o vývoji situace na jihovýchodě Ukrajiny „související se zahájením trestné operace s nasazením ozbrojených sil, včetně bojového letectva".

Kyjev obviňuje Rusko, že napjatou situace na jihovýchodě země vyvolalo podněcováním rebelie proruských separatistů a že tam vyslalo své lidi. Moskva ale opakovaně důrazně popřela, že by na ukrajinském území měla jakékoli vojáky či agenty.

Podobně Kreml popíral přítomnost ruských vojáků na území Krymu v době, kdy se tamní proruské obyvatelstvo postavilo proti novému režimu v Kyjevě a rozhodlo o připojení poloostrova k Rusku. Putin později přiznal, že ruští vojáci separatisty zabezpečovali.

Separatisté v Luhansku opustili obsazené sídlo prokuratury

Proruští separatisté ve východoukrajinském městě Luhansk dnes bez střetu opustili tamní sídlo prokuratury, které spolu s dalšími úřady obsadili v úterý. Informovaly o tom ruské agentury. Stalo se tak den poté, co radikálové vtrhli do budovy prokuratury v Doněcku, dalším městě do značné míry ovládaném ozbrojenci prosazujícími odtržení východu země od Ukrajiny.

„Osvobození budovy bylo výsledkem jednání. V současné chvíli tam pracovníci prokuratury ještě nejsou, je tam operativní skupina vyšetřovatelů," sdělila podle Interfaxu mluvčí luhanské prokuratury. Nikdo z „aktivistů", kteří budovu obsadili, není uvnitř ani nikde v okolí.

Luhansk je jedním z přibližně deseti měst, kde proruští separatisté obsadili sídla místních či regionálních úřadů, včetně radnic, justičních orgánů a policejních budov. Ve čtvrtek se tak zatím naposledy stalo v Doněcku, kde dav asi 3000 lidí obklíčil oblastní prokuraturu a podle ukrajinských médií napadl policisty, kteří ji střežili. Zranění utrpělo 23 napadených.

Zpráva o uvolnění prokuratury v Luhansku přišla v době, kdy ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová v Berlíně zdůraznila, že klíčové v ukrajinské krizi je omezení násilí a ukončení okupace úřadů. Po setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem zároveň označila jako „absolutně nezbytnou" existenci funkčního parlamentu, v němž budou moci „společně pracovat všichni představitelé Ukrajiny".

V Oděse se rvou stoupenci a odpůrci Kyjeva a Moskvy

Nejméně jednoho mrtvého a desítky zraněných si vyžádaly srážky, které dnes v centru Oděsy na jihu Ukrajiny vypukly mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty. Oznámila to ukrajinská agentura Unian. Místní policie podle agentury Reuters upřesnila, že muž podlehl střelnému zranění do hrudi a levé plíce. Střelné zranění podle serveru BBC News utrpěli ještě další dva lidé.

„Stoupenci Ruska napadli účastníky pochodu za jednotnou Ukrajinu," napsala agentura Unian; na počátku pochodu prý byl průvod fotbalových fanoušků, k nimž se přidali i lidé s ukrajinskými vlajkami v rukou. Po zpěvu ukrajinské hymny však na průvod zaútočili mladíci s baseballovými pálkami. Do rvačky se pak údajně zapojilo několik tisíc lidí.

Potyčky se mezitím rozšířily do dalších ulic černomořského přístavního města, uvedl Unian. Separatisté jsou prý vyzbrojeni nejen plynovými, ale i automatickými zbraněmi, mačetami, baseballovými pálkami a zápalnými lahvemi, zatímco přívrženci jednotné Ukrajiny vrhají dlažební kostky z rozebíraných chodníků. Policii se nedaří nastolit pořádek.

Naopak podle ruské agentury ITAR-TASS „masové nepokoje v centru Oděsy vyprovokovalo asi 1500 radikálně naladěných stoupenců kyjevského režimu a fotbalových ‚ultras'". Zamaskovaní radikálové z nacionalistického hnutí Pravý sektor prý skandují hesla „Sláva Ukrajině!" a „Smrt nepřátelům!". Střetli se však s aktivisty, protestujícími proti uzurpaci moci na Ukrajině, a žádajícími vyhlášení referenda o federalizaci země a povýšení ruštiny na úřední jazyk.

Ranění jsou podle ITAR-TASS na obou stranách a i mezi policisty, kteří se pokoušejí rozdělit znesvářené tábory. Na ulici prý začínají vyrůstat barikády.

Autor: ČTK

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 79
SDÍLEJ:
U Hrabyně se 18. září sesunula část gabionové stěny u silnice I/11, fotografie z 25. zaří 2017.
2 7

Spadlá gabionová zeď na Opavsku? Na řešení nemá nikdo zájem, říká expertka

Sotva 12 hodin po oficiálním potvrzení výsledků složil dnes nový starosta Londýna Sadiq Khan přísahu.
3 8

Vypište nové referendum o brexitu, žádá starosta Londýna

Dvojí kvalita potravin? EU proti ní hodlá bojovat

Evropská komise dnes vydala pokyny, které státům mají pomoci v boji s nekalými obchodními praktikami. Podle nich bude možné rozhodnout, jestli firma nabízí v různých zemích stejný výrobek různé kvality a porušuje tím právní předpisy EU. Na vypracování metodiky srovnávacích potravinářských testů komise vyčlenila jeden milion euro. Porušení legislativy bude možné řešit na evropské úrovni v rámci sítě pro ochranu spotřebitelů.

Před parlamentem na Zélandu se upálil český emigrant. Zřejmě na protest

Muž původem z bývalého Československa se minulý týden upálil před budovou parlamentu v novozélandské metropoli Wellingtonu. Motiv činu policii není znám, mohlo by se ale prý jednat o spory muže s bývalou manželkou, které se týkaly práva péče o děti. 

Pohřby neměla ráda. U mě stačí svíčka a šampaňské, říkávala Květa Fialová

Ještě před třemi lety při oslavě půlkulatin v Městských divadlech pražských (MDP), v nichž účinkovala (v posledních letech jako host) skoro šedesát let, oplývala chutí do života.

Odboráři nebudou stávkovat, s růstem platů jsou spokojeni. Obce si ale stěžují

Odbory ukončily dnes v poledne stávkovou pohotovost, kterou držely od 6. září na podporu svého požadavku na růst platů. Její zrušení předem ohlásily už v pondělí poté, co vláda schválila požadované zvýšení platových tarifů. O ukončení pohotovosti informoval mluvčí odborů veřejného sektoru a šéf svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení