Ten je prý stávající reakcí ostatních států „zklamán“ a očekává, že ostatní členové aliance se odhodlají k ráznějším krokům, na druhou stranu však prý nepředpokládá, že by došlo k nějakému radikálnímu zvýšení počtu jednotek.

„Domnívám se, že pravděpodobnost toho, že by spojenci výrazně navýšili počty stávajících vojáků, není nijak velká. I tak si ale myslím, že k nějakému nárůstu dojde, nepůjde však o velká čísla,“ citovala Gatese americká televize CNN. Podle ministra by jednotky měly do Afghánistánu dorazit ještě před srpnovou prezidentskou volbou. Gates prohlásil, že by k tomu účelu mohly být dočasně nasazeny alianční síly rychlé reakce (NRF), které dosud nebyly využity. Americký ministr obrany dále dodal, že by případná pomoc ze strany spojenců mohla směřovat hlavně do oblasti budování civilní infrastruktury, tedy na výcvik bezpečnostních jednotek, boj proti obchodu s drogami a korupci a na podporu místní vlády.

Ve středu americký prezident Barack Obama oznámil navýšení jednotek USA o dalších 17 tisíc vojáků, v zemi tak Spojené státy budou mít více než 50 tisíc mužů. Podle velitele amerických jednotek v Afghánistánu generála Davida McKiernana bude následující rok velmi „tvrdý“ kvůli stupňujícím se útokům příslušníků radikálního Tálibánu.

Kyrgyzští poslanci schválili uzavření základny USA

Američanům a NATO ve čtvrtek znesnadnili jejich snahu stabilizovat situaci v Afghánistánu poslanci kyrgyzského parlamentu, kteří 78 hlasy ku jednomu rozhodli o uzavření americké základny Manas, která je klíčová pro zásobování jednotek. Pokud se pod usnesení zákonodárců podepíše i prezident Kurmanbek Bakijev, budou mít Američané 180 dní na to, aby z Kyrgyzstánu odešli.

Jde o jedinou základnu USA v oblasti Střední Asie, Washington tak zřejmě bude nucen najít jiný způsob zásobování jednotek, obzvlášť když zásobovací trasy vedoucí z Pákistánu jsou pod neustálým ohrožením ze strany radikálů.