Setkání skupiny nejmocnějších států se tentokrát nezúčastnilo Rusko, a tak se u jednacího stolu G7 sešli nejvyšší představitelé Spojených států, Kanady, Velké Británie, Francie, Itálie, Německa a Japonska.

Překvapivě krátké prohlášení, které následovalo po tří a půl hodinovém setkání, bylo zklamáním pro všechny, kteří od zasedání sedmičky očekávali jasné a konkrétní kroky.

"Země G7 se shodly, že současná situace vyžaduje urychlenou a výjimečnou akci," uvádí se velmi obecně ve společném komuniké.

Podle názorů analytiků toto prohlášení ani v nejmenším nezmírní obavy, které v posledních týdnech zavládly na světových trzích.

Ministři financí se shodli na využití všech dostupných prostředků a nástrojů na podporu "systémově důležitých" peněžních společností, aby tak zabránili jejich krachu. Zároveň mají v úmyslu zajistit takové prostředí, aby mohly banky zvyšovat svůj kapitál "v dostatečném množství a znovu získat důvěru".

Bankám by tak mělo být nadále umožněno půjčování peněz domácnostem i firmám.

Bez rozhodných kroků

Sedmička zároveň nepodpořila britský plán zaručující půjčky mezi bankovními ústavy. Na uvolnění úvěrového trhu věnovala londýnská vláda částku v hodnotě 250 miliard liber.

Toto opatření - výpomoc mezi jednotlivými peněžními institucemi - považují za moudré mnozí odborníci z Wall Streetu, odkud se současná globální krize finančních trhů rozšířila.

Stávající propad je již 14 měsíců zdrojem vzrůstajících obav nejen v řadách finančníků, ale způsobuje těžkosti hlavám států i řadovým občanům, daňovým poplatníkům.

Řetězovou reakci způsobil bankrot nadnárodního investičního giganta Lehman Brothers.

"Trhy by možná potřebovaly větší jistotu, že dojde k jednotné globální podpoře bank. Zatím to tak ale nevypadá," prohlásil na adresu G7 Kim Rupert, ředitel poradenské společnosti Action Economics.

Bush vyzývá k jednotnému globálnímu postoji

Po skončení jednání G7 přijal v Bílém domě zúčastněné politiky a zástupce Mezinárodního měnového fondu (IMF) americký prezident George Bush. Podle jeho slov vyžaduje současná vážná globální finanční krize vážnou globální odpověď.

Bush je toho názoru, že by nejvyspělejší státy G7 měly podniknout zcela zásadní společná opatření.

Vzhledem ke skutečnosti, že bez úvěrů dojde k zastavení ekonomického růstu a tudíž stagnaci, očekávali investoři od schůzky sedmičky komplexní plán na zajištění jejich dalšího přílivu.

Americký ministr financí Henry Paulson prohlásil, že vláda hodlá odkoupit cenné papíry finančních institucí, aby vyrovnala nerovnováhu způsobenou pádem velkých úvěrových domů.

Úrokové sazby na půjčky se tento týden opět vyšplhaly k vrcholu, a to navzdory zásahům centrálních bank, které vypustily do oběhu stovky miliard dolarů.