Sněmovna reprezentantů schválila plán na oživení amerického hypotečního trhu, který již delší dobu čelí tvrdé krizi. Pomoci se dočkají jak majitelé nemovitostí, kteří kvůli kritické ekonomické situaci již nedokáží splácet své závazky, tak dva hypoteční giganti Fannie Mae a Freddie Mac.

Aby rozhodnutí Sněmovny začalo platit, musí ho schválit Senát a svým podpisem stvrdit prezident George Bush.

Ten donedávna ostře vystupoval proti záchrannému plánu společností Fannie a Freddie, který vypracovalo ministerstvo financí. Šéf rezortu Hank Paulson nabídl oběma hypotečním ústavům státní půjčky, popřípadě odkoupení jejich akcií.

Bush vládě dokonce pohrozil, že její rozhodnutí bude vetovat. Ve středu však svou hrozbu odvolal.

Akcie jedniček na americkém trhu s nemovitostmi tak v zápětí začaly opět stoupat, byť stále nedosahují svých hodnot z loňského roku.

„Věříme, že již nemáme čas prodlužovat boj s vetem,“ řekla mluvčí prezidentovy administrace Dana Perinová.

Šéfovi Bílého domu i řadě dalších republikánů se nezamlouvalo, že ministerstvo chce poskytnout téměř 4 miliardy dolarů jednotlivým městským částem na odkoupení domů zabavených majitelům, kteří je již nedokázali splácet.

Paulson se však zaručil, že zákon počítá i s pomocí jednotlivým majitelům domů, kteří se dostali do problémů se splátkami.

Ve hře je 12 bilionů dolarů

Federální ústavy Fannie a Freddie, sponzorované vládou, ručí až za polovinu všech hypotečních úvěrů v USA, jejichž hodnota se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů.

Řada expertů namítá, že vládní sanace závazků Fannie a Freddie, jejichž akcie v poslední době prudce klesly, bude mít dopad především na daňové poplatníky. Odporuje navíc základním principům tržní ekonomiky a deregulace.

Jiní američtí ekonomové však tvrdí, že pád obou společností by znamenal definitivní krach trhu s bydlením a příchod recese.