V Coloradu začala v pondělí veliká politická show, která bude trvat čtyři dni. Desetisíce funkcionářů a členů Demokratické strany se sjely včera do Denveru, aby na celonárodním sjezdu oficiálně nominovaly Baracka Obamu za svého kandidáta na prezidenta.

V úterý by měla promluvit Hillary Clintonová, ve středu její manžel, bývalý prezident USA Bill Clinton. Ve čtvrtek pak vystoupí sám Barack Obama a pronese proslov, v němž odstartuje svůj boj o Bílý dům s republikánem Johnem McCainem.

Vše se bude odehrávat v basketbalovém stánku Pepsi Arena, který má kapacitu 80 000 míst.

Smíření nebo prohloubení rozporů

Čtyři tisíce demokratických delegátů by měly mít snadnou práci. Hillary Clintonová z boje o nominaci odstoupila, jediným kandidátem na prezidenta za Demokratickou stranu je Barack Obama, potvrzení jeho pozice sjezdem je tedy formální záležitostí.

Situace je však trochu jiná. Obamův tábor se velmi obává, jak se zachovají stoupenci klanu Clintonových. Těm se velmi nelíbí, že Hillary Clintonová boj o nominaci prohrála, a mnozí z nich se nechtějí s touto skutečností smířit.

Nyní jsou navíc velmi rozezleni zjištěním, že Obamův tým navzdory některým svým prohlášením nikdy seriózně neuvažoval o tom, že by se Clintonová mohla stát kandidátkou na viceprezidenta.

Dva naléhavé cíle

Obama potřebuje na konvenci dosáhnout dvou důležitých věcí: přesvědčit alespoň část stoupenců Clintoné, že je vhodným demokratickým kandidátem, a ukázat jasně, kam zemi v případě svého zvolení prezidentem povede.

Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že jen 52 procent voličů, kteří v primárkách hlasovali pro Hillary Clintonovou, bude v listopadu v prezidentských volbách hlasovat pro Obamu.

Přibližně 20 procent z nich dává otevřeně přednost McCainovi a 27 procent stále váhá. Pokud jde o McCaina, stále více demokratů si stěžuje, že Barack Obama jenom zpívá neustále svou mantru o „změně, v kterou věříme“, ale není schopen jasně říci, v čem by se jeho politika v oblasti daní, energetiky a vytváření nových pracovních příležitostí lišila o McCainovy.

Dá se říci, že republikánský rival je nyní v určité výhodě. Všichni očekávali, že Obama nad dvaasedmdesátiletým McCainem před demokratickou konvencí v průzkumech veřejného mínění jasně povede, ve skutečnosti jsou ale preference obou kandidátů v zásadě vyrovnané.

Demokraté se také obávají, aby republikáni nepoužili stejné taktiky jako v případě Clintonova viceprezidenta Al Gorea, který v roce 2000 prohrál souboj s Georgem Bushem mladším. Tehdy se jim podařilo svého charismatického, schopného soupeře v očích voličů šikovně zdiskreditovat.

Republikáni ve snaze rozštěpit tábor demokratů se nyní snaží neustále připomínat, že Obama si nevybral za viceprezidentku Hillary Clintonovou a vytahují její kritické výpady vůči němu vyřčené během primárek. Podle pozorovatelů nebude nominační sjezd demokratů klidný a může Obamovi přinést velmi nemilá překvapení.