Padesát let od vypuštění první družice Země obě velmoci podepsaly smlouvu o spolupráci při dobývání vesmíru

Konkrétně, dohodli se na tom, že na nich budou společně hledat vodu.X Příští rok Rusové poskytnou Američanům speciální neutronový detektor LEND, který dopraví na Měsíc sonda bez lidské posádky. O rok později poputuje další americká mise s ruským detektorem schopným odhalovat přítomnost vodíku, a tím i vody, k rudé planetě.

Po rozpadu SSSR byla Moskva donucena lety do kosmu drasticky omezit, teď však dostala Ruská vesmírná agentura zelenou od prezidenta Putina. Ten rozhodl o tom, že v příští dekádě investuje jeho země do výzkumu kosmu dvanáct miliard dolarů.

Tato částka je však jen zlomkem toho, co na lety do vesmíru dává americká vesmírná agentura NASA. Ta totiž od amerických daňových poplatníků dostává každoročně 57 miliard dolarů.

Po úspěšných misích na Měsíc se Američané nyní zaměřili na výzkum okolních planet.

Po Marsu jezdí v současnosti dvě americká vesmírná vozítka Opportunity a Spirit. Mise obou robotů měla podle původního plánu skončit již tři měsíce poté, co v roce 2004 přistála na povrchu rudé planety. Vozítka se však ukázala být velmi odolná a Opportunity dokonce minulý týden zamířila do kráteru Victoria, jehož svahy mají sklon 25 stupňů.