Přesto však budou ke každé cestě za oceán potřebovat svolení amerických úřadů, podobně jako občané dalších zemí zařazených do bezvízového programu.

Sněmovna reprezentantů by mohla o zákonu hlasovat ještě dnes nebo příští týden. Prezident George Bush má pak deset dní na to, aby zákon podepsal, nebo vetoval.

Novým pravidlům bude z nových států Evropské unie zřejmě vyhovovat vedle České republiky už jen Estonsko. Zatím ovšem není jisté, kdy budou víza pro tyto země skutečně zrušena. Zatímco washingtonské zdroje odhadují, že zhruba za rok, české ministerstvo zahraničí varovalo před přílišným optimismem a zmínilo lhůtu dvojnásobnou.

Slovensko, Polsko a ostatní nováčci EU vzhledem k vysokému procentu odmítnutých žádostí o víza v minulých letech pravděpodobně budou muset na zrušení víz čekat déle.

Zákon posouvá hranici odmítnutých žádostí o víza, která zůstává podmínkou pro zařazení do bezvízového programu, ze tří na deset procent. Čechům americké úřady dosud neudělovaly víza asi v devíti procentech případů, zatímco Slovensko, Polsko a další nové země EU měly tento poměr údajně o mnoho vyšší.

Nyní budou muset čekat, až Američané budou schopni přesně evidovat odjezdy cizinců a stanovovat, kolik jich z dané země zůstává v USA neoprávněně. V případě, že stát nepřekročí zatím nestanovené procento neoprávněných pobytů, bude moci být do bezvízového programu zařazen i přesto, že počet odmítnutých žádostí o víza byl vyšší než deset procent. Příprava technických zařízení bude ovšem trvat asi rok a další dobu budou USA poměr neoprávněných pobytů hodnotit.

Pro všechny země s bezvízovým režimem předloha zavádí elektronické ověřování totožnosti lidí chystajících se k návštěvě USA. Cizinci z bezvízových zemí budou nyní muset před každou cestou do USA elektronicky odeslat své osobní údaje americkým úřadům, které jim buď návštěvu povolí, nebo je odkážou na americké velvyslanectví pro další jednání. Za tuto operaci budou muset cizinci hradit poplatek v přepočtu pravděpodobně do 400 korun.

Změna vízové praxe se bude týkat i 27 států, které už bezvízový režim s USA mají. Jde vesměs o západoevropské země, z nových členů EU pak pouze o Slovinsko.

Vízová pasáž je dílčí součástí obšírného bezpečnostního zákona, který reaguje na doporučení kongresové komise zabývající se okolnostmi teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Obě komory počátkem roku schválily odlišná znění předlohy. V minulých dnech proto zasedal dohodovací výbor poslanců a senátorů, který dojednal společný text. Sněmovna a Senát ho při schvalování už nemohou měnit.

Celý rozsáhlý zákon se týká mnoha aspektů, které mají posílit bezpečnost Spojených států. Vyčleňuje čtyři miliardy dolarů na následující čtyři roky na zvýšení bezpečnosti v pozemní veřejné dopravě a 650 milionů dolarů ročně na bezpečnostní kontroly na letištích. Během pěti let by se mělo prověřovat veškeré zboží směřující na lodích do amerických přístavů a do tří let i všechny náklady v dopravních letadlech.

Mění také pravidla pro rozdělování federálních fondů určených na bezpečnostní opatření. Nyní by více peněz měla dostávat velká města, která jsou pravděpodobnějším cílem teroristů. Zákon rovněž vytváří předpoklady pro to, aby federální, státní, městské a místní bezpečnostní složky byly při mimořádných situacích schopné komunikace a účinné spolupráce.

Do textu byla také dodatečně začleněna právní ochrana lidí, kteří v dobré víře oznámí úřadům to, co považují za podezřelou teroristickou aktivitu v letadlech, vlacích a autobusech. Tímto opatřením chtějí zákonodárci zbavit Američany obav ze soudních sporů, pokud se ukáže, že o teroristickou aktivitu nešlo.

Zákon, který si vytkli demokraté po převzetí moci nad Kongresem jako jednu z priorit, čelil hrozbě, že ho prezident Bush vetuje. Důvodem bylo ustanovení umožňující odborové sdružování pracovníků letištních bezpečnostních kontrol, což Bílý dům rozhodně odmítal. V zájmu otupení hrotů demokraté později od svého požadavku ustoupili.

Ačkoli administrativa s některými paragrafy, jako je například důsledná kontrola zboží dováženého na lodích, nesouhlasí, není zatím známo, že by kvůli tomu prezident celý zákon vetoval.