Všeobecně známý MRSA stále vyvolává infekce, ale v nemocnicích se na těchto onemocněních již více podílí zvlášť nebezpečný a odolný mikrob nazývaný C-diff, uvedla dnes při zveřejnění zprávy v Atlantě na lékařské konferenci k infekčním nemocem lékařka Becky Millerová.

Nový mikrob je podle ní odolný vůči některým antibiotikům. Působí ve střevech a způsobuje průjmy, někdy i záněty tlustého střeva. Oproti MRSA je přitom těžké zabít C-diff čistícími prostředky a dezinfekčními postupy, které se běžně používají v nemocnicích, zdůraznila odbornice na infekce.

Autoři zprávy uvedli, že ve sledovaných nemocnicích se v letech 2008 a 2009 vyskytlo 680 infekcí v důsledku MRSA a 847 infekcí působením C-diff.
Podobné infekce sužují pacienty i v nemocnicích jinde ve světě včetně Česka.

Primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák v roce 2005 řekl, že v českých nemocnicích stoupá výskyt zvláště odolných, multirezistentních kmenů stafylokoka zlatého (MRSA). Vyvolávají nebezpečné infekce, které se podle něj obtížně léčí, pacienti na ně častěji umírají.

Národní kontrolní úřad (NAO) v roce 2004 uvedl, že Británie patří k evropským zemím s největším výskytem infekcí, na které zde v nemocnicích v minulých letech umíralo ročně až na 5000 lidí. Podle NAO patří k příčinám šíření mikrobů celkový nedostatek hygieny na odděleních nemocnic včetně mytí rukou.
Kmeny MRSA se objevily na přelomu 50. a 60. let minulého století, v současnosti se vyskytují celosvětově.