"Už nikdy léto jako tohle," protestují obyvatelé Barcelony, podle nichž je jejich město kvůli hordám návštěvníků v létě prakticky neobyvatelné. Turisticky nesmírně populární katalánská metropole se stává vůči cestovnímu ruchu nepřátelská. A není v tomto směru nijak osamocena, upozorňuje agentura AFP.

Italské Benátky, chorvatský Dubrovník, skotský ostrov Skye a další evropská populární místa patří k těm, kde turistický ruch znamená pro místní obyvatele přes všechny své přínosy spíš noční můru. 

Turistická kola v Barceloně
Krajní levice v Barceloně zaútočila na kola a autobus. Na protest proti turismu

Například místní rezidenti turisticky nejpopulárnější barcelonské čtvrti si už léta stěžují na nepřístojné chování turistů, jako je opilství nebo souložení na veřejnosti. Turistický ruch navíc zvýšil v celé oblasti skokově nájmy, což donutilo mnohé místní obyvatele se odstěhovat.

Řada z nich proto o uplynulém víkendu demonstrovala na barcelonských plážích s transparenty: "Nechceme turisty v našich domech." Podobné demonstrace se konaly i v jiných částech Španělska, které představuje světově třetí největší destinaci cestovního ruchu.

Pohled na nahou turistku vyvolal v korsickém barmanovi potřebu střílet.
Oblečte se, nebo vypadněte! Korsičan střílel po nudistech

V přístavním městě Palma na ostrově Mallorca (hlavním městě autonomního společenství Baleáry ve Španělsku) vtrhli aktivisté z řad místních obyvatel letos v létě do přístavní čtvrti a vyháněli turisty z místních hospůdek za pomoci červených dýmovnic. Jiní demonstranti obklíčili v Barceloně autobus plný turistů a posprejovali jeho čelní sklo.

Srovnatelný problém řeší i Lisabon, kde návštěvnický boom zásadně zvýšil ceny bytů v jeho nejstarší čtvrti Alfama.

"V Alfamě je dnes mimořádně těžké pronajmout si něco za méně než tisíc eur měsíčně, což je obrovská suma, vezmete-li v úvahu průměrný portugalský plat, který této částky většinou nedosahuje,"  řekla AFP Maria de Lurdes Pinheiro, vedoucí místního rezidentského sdružení.

Drážďany
Přiopilý americký turista v Drážďanech zahajloval - a dostal výprask

Tyto a další protesty vedou k tomu, že zástupci veřejné i státní správy se začínají zabývat tím, že některé turistické lokace jsou jednoduše přeplněné. Konkrétně zmíněné Baleárské ostrovy mohou ubytovat jen něco málo přes 623 tisíc návštěvníků současně. Počet přijíždějících přitom toto číslo značně překračuje.

Španělský premiér Mariano Rajoy nicméně vystoupil začátkem srpna s prohlášením, v němž se snažil cestovní ruch hájit, mimo jiné proto, že toto odvětví představuje 11 procent španělského ekonomického růstu. "Nikdy mě nenapadlo, že budu muset bránit cestovní ruch, je to opravdu bezpříkladné," uvedl Rajoy.

Ilustrační foto
Čínští turisté hajlovali před budovou Reichstagu. Policie je zatkla

Podle Světové organizace cestovního ruchu představuje tento sektor desetinu všech globálních pracovních míst a generuje j10 procent světového HDP. "Cestovní ruch není nepřítel," řekl agentuře AFP šéf této organizace Taleb Rifai.

Skutečností ale zůstává, že od roku 1995 do roku 2016 vzrostl počet mezinárodních turistů z 525 milionů na 1,2 miliardy. Zásluhu na tom mají jednak nízkonákladové přepravní společnosti, a pak také příliv cestovatelů z nově se rozvíjejících trhů, jako je Čína, Indie a země Perského zálivu. Výsledkem je, že některé turistické destinace pod náporem návštěvníků kolabují. 

V roce 2012 otevřela armáda provizorní spojovací most na ostrov Velký Ussurijský.
Turistiku na ruském ostrově budou řídit Číňané. Rusové se budou učit čínsky

Jedním z možných řešení je víc rozprostřít návštěvnický zájem a přimět turisty, aby vyzkoušeli i odlehlejší a méně navštěvovaná místa.