S odvoláním na oficiální zdroje a tamní obyvatele o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale bylo mezi zabitými nejméně 18 civilistů, kteří se dostali do bojů mezi vládními vojáky a islamistickými povstalci na severu Mogadiša.

„Sanitky do nemocnic dovezly 75 zraněných civilistů a 14 mrtvých těl. Některé z nich zabila dělostřelecká palba a jiné zbloudilé kulky,“ oznámil šéf městské ambulanční služby Ali Muse.

Už předtím nemocnice informovaly o čtyřech zabitých civilistech. Somálská vláda a síly Africké unie AMISOM o síle 4300 mužů nejsou vzdor mezinárodní podpoře s to zlikvidovat bašty povstalců v Mogadišu ani v jiných částech země. „Pobili jsme 40 bojovníků z (islamistické ozbrojené) skupiny Šabáb a nadále je odrážíme,“ řekl poslanec Salad Ali Jelle, který se zúčastnil dnešních bojů.

„Vytlačili jsme je ze tří severních čtvrtí Mogadiša. Mírotvorci AU nám pomáhali.“ Somálská vláda usiluje o silnější mandát pro misi AMISOM, který by umožnil jejím příslušníkům bojovat po boku vládních vojsk proti opozičním skupinám.

Ugandští a burundští příslušníci mírových sborů mají povoleno pouze se bránit, stanou-li se terčem útoku, a chránit klíčové objekty jako například prezidentský palác, letiště či přístav.

Islamističtí rebelové se v Somálsku snaží svrhnout slabou, Západem podporovanou vládu a vytvořit rigorózní islámský stát. V květnu výrazně zesílili své aktivity; při násilí přišlo od té doby o život na 300 osob. Podle OSN vyhnal konflikt z domovů 122.000 Somálců.

Somálsko nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, kdy kmenoví náčelníci svrhli tehdejšího dlouho vládnoucího diktátora Siada Barreho. Anarchie v zemi umožnila mimo jiné nebývalý rozvoj pirátství u somálských břehů, které na jedné z nejrušnějších námořních tras ohrožuje lodi z celého světa.