Putinův mluvčí dnes vyjádřil podezření, že jde i o snahu zastínit úspěchy ruských sil v Sýrii, kde pomohly vládním jednotkám k obratu ve válce a k dobytí Palmýry. „Informační útoky se zaměřují i na zahraniční publikum. Je zjevné, že mimo (Rusko) dosáhla putinofobie takové míry, že se nesmí dobře hovořit o Rusku a jeho úspěších. O Rusku se musí hovořit špatně, a to hodně. Když nic nemají, tak si to vymyslí," usoudil Dmitrij Peskov. Nová odhalení ale podle něj neobsahují „nic konkrétního, ani nic nového".

„Hlavní novinka zní, že jeden z Putinových přátel, hudebník Sergej Roldugin figuroval v řetězci společností spjatých s bankou Rossija…, ale přímé potvrzení korupčních transakcí se ani v případě Ruska, ani Ukrajiny najít nepodařilo," napsal list Kommersant. Podle něj nejde o takovou mediální bombu, jakou se v roce 2013 stala prvá odhalení investigativních novinářů z mezinárodního sdružení ICIJ o majetkových úkrytech politiků v daňových rájích.

Kmotr prezidentovy dcery

„Našel se další milionář – přítel Vladimira Putina," píše liberální list Vedomosti. Poznamenal, že ačkoliv Putin bezmála pět let vyzývá ruský byznys k odchodu z daňových rájů, ty se stále těší veliké oblibě, a to i u přítele z Putinova mládí a kmotra Putinovy starší dcery Roldugina.

List citoval z někdejšího muzikantova rozhovoru, že nesnáší otázky ohledně Putina, protože pak je zavalen prosbami k „Voloďovi" – a za takovou službu mu nabízejí i letadla, samozřejmě však marně! Nicméně před dvěma lety list The New York Times odhadl Rolduginovo jmění na 350 milionů dolarů (přes osm miliard korun), jakkoli sám hudebník tvrdil, že není podnikatel a nepodniká, navzdory malému podílu v bance, patřící Putinovým dávným přátelům.

Putinova peněženka

K novým odhalením se Roldugin odmítl vyjádřit, stejně tak Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, banka Rossija a další zmíněné společnosti.

Americké ministerstvo financí svého času označilo banku Rossija za Putinovu peněženku.

Stanice BBC připomněla, že podle uniklých dokumentů banka a čtyři firmy, z nichž dvě patří Rolduginovi, figurují v transakcích, které budí podezření expertů na praní peněz. Nicméně někteří ruští poslanci se nechali slyšet, že jde o pokus oslabit Rusko a jeho pozice ve světě.

„Putin se nikdy nezapletl (do skandálů). Je to nesmysl," prohlásil o zprávě investigativních novinářů šéf největší ruské státní banky VTB Andrej Kostin. „Nikdo nedokázal, že by Putin s tím měl co do činění, jeho jméno tam nefiguruje. Putinovi přátelé podnikají, ale co je na tom špatného?" dodal a popřel, že by VTB přes svou kyperskou dceru financovala Putinovy přátele.

Obdobně zareagoval i mluvčí ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva na zprávy, že prezidentovy děti mají tajné majetky. „Jsou to dospělí občané Ázerbájdžánu. Smějí podnikat. To nezakazuje žádný zákon," řekl Azer Gasimov.