V Aténách se demonstrace hned od úvodu před parlamentem a v jeho okolí zvrhla v potyčky mladých radikálů s příslušníky pořádkových sil. Na házení zápalných lahví a kamení odpovídala policie zpravidla slzným plynem. Podle řeckých médií utrpělo zranění podle různých zdrojů 41 až 45 lidí, kteří byli převezeni do nejbližších nemocnic. Zadrženo bylo nejméně 33 osob.

Stávka narušila provoz nejen velkých podniků, státních úřadů, bank a benzinových stanic, ale uzavřeny jsou i drobné soukromé obchody a kiosky. Přerušení práce provázené protestními manifestacemi má pokračovat i ve čtvrtek.

Nejpočetnější byly demonstrace v Aténách, následovala Soluň na severu země a Heraklion na ostrově Kréta. V hlavním městě se demonstranti tradičně shromáždili na čtyřech různých místech, podle pořádajících odborových svazů, než zahájili pochod k sídlu parlamentu na náměstí Syntagma, kde se proudy slily. Z odhadovaných 70.000 demonstrantů na náměstí došla teprve část, když asi 200 mladých radikálů zaútočilo na policejní kordon a zátarasy před budovou zastupitelského sboru. Policejní těžkooděnci odpovídali střelbou granátů se slzným plynem.

Násilnosti provázené pokusy o podpálení přilehlých budov pokračovaly i v průběhu celého odpoledne a v podvečer

Agentury se liší v udávání poměru zraněných – podle Reuters jde o 38 policistů a tři civilisty, podle AFP o 25 policistů a 20 demonstrantů. Davu se podařilo podpálit turistům známé strážní budky evzonů před parlamentem. Ve městě hořely hromady odpadků, ničeny byly nechráněné výlohy obchodů a bank. Většina demonstrantů se ale přes své rozhořčení k násilí radikálů nepřipojila.

Policie podle agentury AP rozmístila již předem silné oddíly na hlavní třídy vedoucí k parlamentu, uzavřela dvě nejbližší stanice metra a samu budovu parlamentu ohradila vozovou hradbou z policejních antonů. Přípravy vycházely z toho, že již během červnové stávky se demonstrace v centru Atén zvrhly v násilnosti a radikálové útočili na bezpečnostní síly.

Na letištích byla stávka zkrácena na 12 hodin a jejich provoz měl být již obnoven, aby se omezily škody pro turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje řeckých příjmů. České aerolinie ale už v úterý oznámily zrušení dvou pravidelných spojů kvůli stávce.

Kromě státních úředníků stávkují již několik dní také popeláři a ulice Atén a Soluně jsou v důsledku toho plné hromad neodklizených odpadků. Vláda se pokusila vyřešit odvoz odpadu vyhlášením „občanské mobilizace“. Kabinet se také obrátil na soud, který kvůli hygienickým rizikům označil pokračování stávky za nezákonné. Popelářské odbory to ale neuznaly a oznámily, že práce obnovena nebude.

Zákonodárci mají dnes večer jmenovitě hlasovat o balíku úsporných opatření, která jsou podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro poskytnutí další pomoci zadlužené zemi. Premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že nepodlehne „vydírání“ odborů, a vyzval poslance své strany PASOK, aby podpořili opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se.

„Musíme vytrvat v tomto boji jako lidé, jako vláda i jako parlamentní skupina, abychom v něm pro blaho země zvítězili,“ řekl premiér podle agentury Reuters. „Vyhrajeme pro zemi, vytrváme. Proto jsem tady,“ dodal.

Ministr financí Evangelos Venizelos v parlamentu varoval před neschválením vládou prosazovaných opatření. Prohlásil, že by se bankrotující Řecko stalo ekonomickým „protektorátem“ EU a MMF. Nastala podle něj „bitva všech bitev“, která musí být úspěšně vybojována na nastávajícím nedělním summitu EU, aby se „otevřelo okno naděje“ a země se dostala z potíží.

Očekává se, že parlament navrhovaná další úsporná opatření schválí, avšak pouze díky podpoře některých menších opozičních skupin. Mezi poslanci vládní formace PASOK se rozpadá stranická kázeň a někteří se již vzdali mandátu na protest proti prosazovaným drastickým opatřením.