Střety mezi převážně černými demonstranty a policisty propukly v sobotu ráno poté, co se policie pokusila zkontrolovat malou skupinu protestujících, která zůstala na ulici ještě v době, kdy už se většina demonstrantů rozešla. Informuje o tom agentura Reuters. 

Tito protestující, které policisté označili za "agitátory", se přesunuli od soudu k místní radnici, a když se jim policie pokusila zabránit v další cestě, začali rozbíjet okna okolních budov, konkrétně místní knihovny, restaurace a obytného domu, a házeli po policistech cihly a lahve.

Američtí černí aktivisté protestují proti osvobození ex-policisty Jasona Stockleyho, který zastřelil černocha.
Americký soud osvobodil bývalého policistu, který zabil černého řidiče

Policie odpověděla slzným plynem a střelbou gumovými projektily a nejméně třináct výtržníků zatkla. Osm policistů bylo údajně zraněno, z toho tři museli být převezeni do nemocnice. 

"Hlášení mluví o cihlách hozených po policii. To není protest. To je zločin. Stojíme za našimi policisty. Toto násilí nebude tolerováno," uvedl guvernér Missouri Eric Greitens. K zajištění pořádku povolal mimo jiné Národní gardu.

Protesty začaly kvůli osvobození bývalého policisty Jasona Stockleya, který byl obviněn, že v roce 2011 úmyslně zastřelil čtyřiadvacetiletého černého řidiče Anthonyho Lamara Smithe, jenž se pokusil ujet policejní hlídce, k níž Stockley patřil.

Zdroj: Youtube

Poté, co policejní vůz po automobilové honičce zastavil nárazem Smithův buick, se Stockely přiblížil k vozu a několikrát vystřelil. Policista se hájil tím, že u Smithe zahlédl zbraň a jednal v sebeobraně. Obžaloba ho ale vinila, že byl už dopředu rozhodnut podezřelého zabít a zbraň mu potom do auta sám nastražil.

Tuto verzi ale soudce Timothy Wilson odmítl. Mimo jiné proto, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami. "Obchodník s heroinem ve městě bez střelné zbraně by byla skutečná anomálie,“ uvedl Wilson. 

Případ do značné míry připomíná jinou podobnou událost, která v roce 2014 vyvolala rasové nepokoje v nedalekém Fergusonu. Tamější policista zastřelil osmnáctiletého černošského mladíka Michaela Browna, který ho podle policejní verze ohrozil zbraní při domovní prohlídce a chtěl utéci. Ohlášené pietní shromáždění na Brownovu památku pak rychle přerostlo v nepokoje, při nichž dav raboval obchody, ničil zaparkovaná auta a zapálil budovu v areálu čerpací stanice.

Británie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení, hlídkující policisty střídá armáda
Výbuch v metru: Britové zadrželi podezřelého, ulice hlídá armáda