Vyplývá to ze závěrů výzkumu provedeného na Michiganské univerzitě.

Jedna z jeho autorek Amanda Dempseyová agentuře Reuters řekla, že doporučované vakcíny děti chrání před nemocemi,„s nimiž rodiče nemají zkušenost z první ani z druhé ruky“. „Žádná z nemocí, proti níž se očkuje, nebyla zcela vymýcena,“ sdělila.

Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučují očkovat děti do šesti let v patřičném harmonogramu proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, černému kašli, planým neštovicím, žloutence a také proti sezónní chřipce.

Univerzita provedla průzkum mezi 748 rodiči dětí ve věku od půl roku do šesti let a zjistila, že 13 procent z nich se rozhodlo pro jiný druh očkování, než doporučují CDC. Některé z vakcín rodiče vynechali nebo odložili až na dobu, kdy bude dítě starší. Domnívali se, že je to tak pro dítě bezpečnější. Dvě procenta rodičů děti nenechaly očkovat vůbec.

I čtvrtina rodičů ze skupiny, která děti očkovala podle doporučeného harmonogramu, se domnívá, že odklad vakcíny je pro děti bezpečnější. Dempsey se obává, že trend neočkovat poroste. „To, čeho jsme svědkem nyní, je asi jen špička ledovce,“ řekla.

Ti z rodičů, kteří považují vakcíny za nebezpečné, nejčastěji hovoří o spojitosti s autismem. Saad Omer z Emoryho univerzity k tomu řekl, že tito lidé si neuvědomují, jaké nebezpečí pro děti představují nemoci, proti nimž nebudou očkovány.

Rodiče s negativním názorem na očkování prý často žijí v téže komunitě, což zvyšuje riziko vzniku nákazy, a to i očkovaných dětí. Žádná vakcína nechrání stoprocentně a epidemiologové spoléhají na jakousi „stádní imunitu“. Věří, že je-li ve skupině chráněno dostatek jedinců, nemoc se nešíří. Tato teorie nebude fungovat, bude-li ve skupině míň očkovaných než neočkovaných. Podle Omera se už začal trend odmítání vakcín projevovat v šíření černého kašle v některých komunitách. „Víme o školách, které kvůli jeho šíření musely přerušit výuku,“ potvrdila jeho slova Dempseyová. Nedávno se prý také mezi dětmi začaly šířit spalničky.