Stiglitz s Bilmesovou výrazně zvýšili svůj dva roky starý odhad publikovaný v knize Válka za tři biliony dolarů. Podle nich za úpravou původního výpočtu stojí mnohem vyšší počet veteránů, kteří po vojenské službě potřebují lékařskou péči. O 30 procent, než vědci původně předpokládali, také vzrostly náklady na zdravotní péči. Původní odhad tak zhruba o bilion narostl.

Srovnatelné s výdaji na sociální zabezpečení a zdravotnictví

Podle Bilmesové již zdravotní péči placenou ministerstvem pro záležitosti veteránů vyhledalo kolem 600.000 vojáků z 2,1 milionu mužů a žen, kteří dosud bojovali v Iráku či Afghánistánu. Asi půl milionu vojáků pak kvůli trvalým následkům bojových zranění požádalo o nějakou podporu. "Mohla by z toho být větší krize než z hrozících problémů výdajů na zdravotnictví a sociální zabezpečení. V možných dopadech jim konkuruje. Jde o další dávky, k nimiž jsme se zavázali a které nás mohou přivést na mizinu," uvedl šéf výboru pro záležitosti veteránů Sněmovny reprezentantů Bob Filner.

Bude proto prosazovat, aby vznikl zvláštní fond pro veterány, z něhož by se hradily dlouhodobé náklady válek. Podle Filnera by se každému zákonu obsahujícímu nějaké státní výdaje přidala desetiprocentní až patnáctiprocentní přirážka, která by šla do fondu. Výbor se náklady války bude zabývat na zvláštním slyšení, které se bude konat dnes. Filnerův nápad zatím podporu nemá. Válka v Afghánistánu začala v roce 2001, irácká válka o dva roky později. Zatímco z Iráku se Američané postupně stahují, v Afghánistánu počet vojáků zvyšují. Snaží se totiž zastavit sílící povstalecké hnutí Taliban. Kvůli ostřejším bojům v zemi výrazně přibylo mrtvých a zraněných.