Švýcarští zastánci trestu smrti začali sbírat podpisy pro uspořádání referenda za obnovení poprav v zemi. Pokud aktivisté seženou za 18 měsíců 100.000 podpisů, hlasování se uskuteční. Podle agentury AP ale zatím není jasné, zda by vůbec obnovení trestu smrti bylo v souladu se švýcarskou ústavou a s mezinárodními dohodami, které země uzavřela.

Aktivisté usilují o to, aby bylo možné vynést rozsudek smrti v případech, kdy sexuální násilník zabije svou oběť. Svůj požadavek zdůvodňují tím, že hrozba nejvyššího trestu může odstrašit některé pachatele a zachránit tak životy případných obětí.

Návrh musí být v souladu s ústavou

Švýcarské úřady uvedly, že podklady pro přípravu referenda splnily formální náležitosti nutné pro sbírání podpisů. K tomu, zda je návrh v souladu s ústavou, se ale vyjádří až ve chvíli, kdy bude jasné, že se referendum může konat.

Švýcarsko vyřadilo trest smrti z trestního zákoníku v roce 1942. V roce 1992 země rozhodla, že popravy nemohou nařizovat ani vojenské tribunály. Švýcarsko se také připojilo k mezinárodním dohodám, které zakazují vynášet rozsudek smrti jak v čase míru, tak v čase války, napsal deník Neue Zürcher Zeitung.

Ve Švýcarsku se konají referenda o různých otázkách několikrát do roka a jsou používána jako nástroj přímé demokracie. Jedním z nejsledovanějších hlasování v poslední době bylo referendum z listopadu 2009, kdy Švýcaři rozhodli o zákazu stavby minaretů u islámských modliteben ve své zemi. Výsledek referenda tehdy vyvolal ostré protesty ze strany muslimů a obhájců lidských práv, vláda ho ale respektovala a uznala jako závazný.