Usmívající se dvojici uvítala v Jižní Koreji čestná stráž, která měla tradiční korejské kostýmy a hrála korejskou hudbu. Oba poté vstoupili do jihokorejského Domu míru v Pchanmundžomu na hranici obou Korejí. Zde se Kim Čong-un posadil před obrazem hory Pektusan, kde se podle severokorejské legendy narodil jeho otec Kim Čong Il a podepsal se do knihy hostů. Informuje o tom agentura DPA.

Veřejnost vítá mezikorejský summit
Kim se v pátek setká na hranicích s jihokorejským prezidentem

V Domě míru následně proběhlo první kolo jednání. Schůzka trvala půldruhé hodiny. Další jednání se uskuteční ještě v pátek večer. Oba muži by měli diskutovat o tom, jak zajistit trvalý mír na Korejském poloostrově a jak si poradit s jadernými zbraněmi. Výsledek summitu bude určující i pro tón setkání mezi Kimem Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, k němuž by mělo podle dosavadních očekávání dojít koncem května nebo začátkem června.

Historický počin, Kim a Mun si potřásají rukama, vzájemně vkráčejí do svých zemí a nabízejí naději na mír pro rozdělený Korejský poloostrov, píše AFP. 

Za americkou stranu dohlíží na summit nový ministr zahraničí a někdejší šéf CIA Mike Pompeo. první tajné jednání mezi ním a vůdcem KLDR se odehrálo o velikonočním víkendu, jak informovala na Twitteru mluvčí Sarah Sandersová.

Kim Čong-un zahájil tento rok diplomatickou ofenzívu, která částečně odlehčila napětí, vzniklé v důsledku severokorejských jaderných a raketových testů. Jeho diplomatické aktivity zahrnovaly vyslání severokorejské delegace na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu a později i oznámení o pozastavení všech jaderných zkoušek.

Mangová pěna je ozdobená mapou Korejského poloostrova se spornými ostrovy
Korejský summit má první skandál. Japonsko popudila mapa na dezertu

Součástí severokejské delegace doprovázející vůdce KLDR je i jeho sestra Kim Jo-čong, která se her zúčastnila.

Představitelé obou států později během dne zasadí borovici pocházející z roku 1953, kdy byla podepsáním příměří ukončena korejská válka. V půl sedmé ráno místního času se zúčastnili společného rautu, kde se podávala tradiční severokorejská a jihokorejská jídla. Přesné téma plánovaných rozhovorů nebylo zveřejněno, podle Jižní Koreje se ale summit zabývá "odstraněním jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zajištěním trvalého míru na tomto poloostrově a zlepšením mezikorejských vztahů".

Samotné jednání začalo v 10:15 místního času a účastnili se ho i další vysocí představitelé, uvedl list Korea Times. Byli mezi nimi ředitel jihokorejské tajné služby Su Hun, sestra severokorejského vůdce a vicepředseda Ústředního výboru severokorejské Strany práce Kim Jong-čol.

Jednání probíhalo v Domě míru na jižní straně.

Vysoko postavený jihokorejský vládní činitel také agentuře DPA potvrdil, že obě strany chtějí také probrat mírovou dohodu, která by formálně definitivně ukončila korejskou válku.

Mnozí odborníci nicméně nevěří, že Kim bude ochoten vzdát se jaderného arzenálu. "Pokud jde o jaderné odzbrojení, je velmi složité říct, na jakou úroveň se lze dostat," citovala DPA jeden takový zdroj. Podle AFP nicméně oba státníci vedli i "dlouhé a upřímné" jednání o denuklearizaci.

Jižní Korea žije přípravami na první mezikorejský summit od roku 2007
Rodinu neviděl 70 let. Korejský summit je poslední nadějí i pro rozdělené rodiny

Jde o třetí korejský summit v historii. Kimův otec, Kim Čong Il, se setkal se svými jihokorejskými protějšky v letech 2000 a 2007.

Oba vůdci při zahájení rozhovorů v Domě míru uvedli, že doufají v pozitivní výsledky. Kim, který usedl vedle své sestry, řekl, že setkání může pomoci "nahradit ztracený čas" a že doufá, že rozhovory pomohou oběma stranám posunout se vpřed. Také zažertoval, že doufá, že Munovi budou chutnat tradiční severokorejské studené nudle dovezené z Pchjongjangu, které se stanou součástí slavnostního večerního banketu.

Mun popsal Kimovo rozhodnutí překročit hraniční linii jako "statečné" a jako "symbol míru". Dodal, že věří ve spolupráci obou stran při "odvážných rozhodnutích".