Obavy vojáků – a v některých případech i jejich naděje – odstartovala studie, kterou si objednal Pentagon spolu s ministerstvem pro záležitosti veteránů. Studie doporučuje dosáhnout během přibližně dvaceti let armády bez kuřáků.

„Máte nervy napjaté k prasknutí a potřebujete něco, co by vás uklidnilo,“ oponuje rotný Jerry Benson z města San Bernardino v Californii, který slouží u páté brigády Stryker v jižním Afghánistánu. Benson, vysoký hubený muž s nakrátko ostříhanými zrzavými vlasy, dodává, že jeho první pokus přestat kouřit překazil stres z bomb nastražených na silnicích.

Americký ministr obrany Robert Gates s těmito argumenty asi souhlasí. „Ví, že situace, které musí vojáci čelit, je sama o sobě dost stresující,“ podotýká ministrův tiskový mluvčí Geoff Morrell.

„Nedomnívám se, že by chtěl ten stres ještě zvyšovat tím, že by vojákům vzal jeden z několika málo ventilů, které jim pomáhají se stresu zbavit.“ Podle Morrella Gates žádný zákaz neplánuje, pouze zkoumá zmiňovanou studii amerického Lékařského institutu (IOM).

Ta poskytuje politikům, zdravotníkům z povolání i veřejnosti nezávislé informace a rady ohledně toho, zda a jaká opatření mohou pomoci dosáhnout armády bez kuřáků.

Američtí vojáci a veteráni oslovení agenturou AP mají na život v armádě bez cigaret, doutníků a žvýkacího tabáku velmi striktní názory. Podle některých by vymýcení tabáku pomohlo snížit náklady na zdravotnictví a dosáhnout zdravější armády, zrušení kuřáckých přestávek by navíc zvýšilo produktivitu.

Jiní argumentovali tím, že by taková opatření snížila morálku a oslabila nábor nových lidí do dobrovolnických vojenských jednotek. Téměř všichni oslovení se nicméně shodli, že zákaz kouření v armádě by byl neproveditelný a nejspíš se nikdy neuskuteční.

„Je to urážlivé,“ prohlásil během své kuřácké pauzy na americké operační základně Falcon na jihu Bagdádu dvaatřicetiletý rotný Joe Dunn z Gastonie v Severní Karolíně. „Kouřím už 15 let a kdyby mě někdo nutil přestat bez ohledu na mé přání, měl bych velký problém se s tím vypořádat. Jsem dost nervózní člověk. Kdybych musel přestat kouřit, stal bych se nesnesitelným.“

Zatímco v americké populaci počet kuřáků klesá, v armádě zůstává jejich podíl vysoký navzdory opatřením jako vymezování kuřáckých prostor. V roce 2005 kouřila podle údajů IOM třetina příslušníků americké armády v aktivní službě oproti pětině dospělých Američanů.

Mezi lety 1980 a 2005 spotřeba tabáku v armádě USA klesala, nyní se v ní ale projevuje vliv válek v Iráku a Afghánistánu. Podle studie IOM je podíl kuřáků mezi vojenským personálem vracejícím se z válečných zón až o 50 procent vyšší než mezi příslušníky armády, kteří ve válečných zónách nasazeni nebyli. Studie zároveň upozorňuje, že armáda tomuto problému nepřikládá patřičnou váhu.