Pentagon si představuje, že o cíli a použité zbrani bude rozhodovat kliknutí myši. Válečné akce budou propojené informačně stejně jako internet, velitelská stanoviště budou mobilní jako mobilní telefon a boj se bude vést stejně intuitivně, jak je tomu u videohry.

Tato vize, jak uvádí deník The Washington Post, má však jeden bod, který je vlastní všem vizionářským projektům – je extrémně drahá.

Future Combat Systems (FCS) neboli systémy vedení boje v budoucnosti se mají skládat ze souboru 14 typů zbraní, bezpilotních letounů různých velikostí, robotů, senzorů a vojenských vozidel pilotovaných i nepilotovaných, které budou propojeny bezdrátovou sítí.

Americké ministerstvo prohlašuje, že se jedná o nejambicióznější modernizační záměr od druhé světové války a nejdražší vojenský program všech dob. Kritici k tomu podotýkají, že také nejkontroverznější.

Armáda tvrdí, že celý projekt bude stát 124 miliard dolarů, po započtení inflace 162 miliard. Nezávislé odhady však říkají, že náklady na realizaci FCS se vyšplhají nejméně na 200 až 236 miliard dolarů.

GAO, vládní organizace, která pro potřeby amerického Kongresu monitoruje a prověřuje programy a výdaje federální vlády, upozorňuje, že v roce 2003 se náklady na FCS odhadovaly na 91,4 miliardy dolarů, nyní už jsou však o 79 procent vyšší a dosahují 163,7 miliard.

Experti navíc upozorňují, že na prohlubující se složitost systému. Projekt má teď 550 dodavatelských firem po celých USA. Když začínal vývoj potřebného softwaru, počítalo se s počítačovými programy v délce 33,7 milionů řádků, nyní je to už 63,8 milionu.

Podle kongresmana Neila Abercrombieho má FCS velké problémy. „Připravenost armády zle utrpěla pěti lety nepřetržitých bojů v Iráku. Nevím, kde chce vzít peníze na nutnou obnovu a ještě k tomu na program FCS.“

GAO očekává, že náklady na FCS dále porostou. Kongres má v roce 2009 rozhodnout, zda tento ambiciózní projekt bude pokračovat.

Pentagon však říká, že „vlak se už rozjel a že je třeba hledět do budoucnosti“.