Jakkoli německé volby označovali mnozí pozorovatelé za nudné, skončily obavami a úzkostí, píše německá agentura DPA. Přestože se němečtí politici včetně kancléřky Angely Merkelové snažili lidi od volby Alternativy pro Německo odvrátit, toto pravicové uskupení získalo 12,6 procenta hlasů. Je to výsledek, který přesáhl předvolební odhady, jež přisuzovaly AfD 11 procent hlasů. 

Konečné výsledky:
CDU/CSU (33,0 %), SPD (20,5 %), AfD (12,6 %), FDP (10,7 %), Levice (9,2 %), Zelení (8,9 %). Stránky centrální volební komise ZDE.

"Někteří se snažili AfD ignorovat, jiní o ní mluvili jako o pravicových extrémistech a nacistech. To je ale nebezpečné, protože to vyvolává pocit solidarity mezi jejími příznivci," řekl Oskar Niedermayer, polský vědec působící na Svobodné univerzitě Berlín. 

Německé volby jsme sledovali on-line:

Martin Schulz gratuluje k vítězství Angele Merkelové
Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

Podle DPA se tak poprvé po šedesáti letech dostane nacionalistická a reakcionářská strana do Bundestagu, kde nacisté a komunisté ve třicátých letech rozvrátili Výmarskou republiku.

AfD byla založena v roce 2013 profesorem ekonomie Berndem Luckem jako euroskeptická strana. V reakci na kancléřštino rozhodnutí vpustit do Německa stovky tisíc migrantů v letech 2015 a 2016 se ale zaměřila na opozici vůči islámu a přistěhovalectví.

Středně-levicoví sociální demokraté (SPD), kteří v neděli utrpěli dramatickou porážku a dosáhli nejhoršího výsledku v historii, slíbili, že budou stát "na druhé straně", aby zabránili tomu, že opozici povede AfD.

Lídr SPD Martin Schulz označil vzestup AfD jako "depresivní" a uvedl, že k tomu přispěly obavy z uprchlické krize. "Je jasné, že rozhodnutí přivítat uprchlíky rozdělilo naši společnost. Co může být pro jednoho člověka velkým projevem lidskosti, se může jiným jevit jako hrozba. Nedokázali jsme přesvědčit lidi, že Německo je dostatečně silné na to, aby nikoho neopustilo."

Na straně příznivců sociálnědemokratické SPD zavládlo zklamání
Čeští politici ocenili výhru Merkelové, úspěch AfD některé mrzí

Merkelová uvedla, že se bude snažit "získat voliče tím, že bude naslouchat jejich starostem a obavám a především dělat dobrou politiku".

Před čtyřmi lety skončila AfD jen těsně pod pětiprocentní hranicí, potřebnou pro vstup do Spolkového sněmu. V té době stranu řídil ještě její zakladatel, který ji vedl euroskeptickým směrem. Lucke a jeho současníci jsou ale dávno pryč. Stranu převzala nejdříve Frauke Petryová, bývalá podnikatelka z východního Německa, a později Alexander Gauland, šestasedmdesátiletý bývalý veterán CDU, spolu s Alicí Weidelovou, bývalou bankéřkou otevřeně se hlásící k lesbické orientaci, která žije kvůli daním ve Švýcarsku. 

Oba se vyznačují protiislámskou a protimigrační rétorikou. Gauland je navíc v současnosti vyšetřován kvůli podezření z podněcování k veřejné nenávisti, když prohlásil o německé političce tureckého původu Aydan Özoğuzové, že by ji nejradši "vyklopil zpátky do Anatolie" (Özoğuzová má v Německu na starosti integraci přistěhovalců, přičemž je známá svým vstřícným přístupem vůči nim).

Václav Klaus
Klaus: Zisk protiimigrační AfD je úžasný výsledek

"To, že jsme se stali třetí nejsilnější stranou, neznamená, že budeme s vládou jednat v rukavičkách. Budeme je hnát, ať už Merkelovou nebo kohokoli jiného, a vezmeme si svou zemi zpátky," prohlásil Gauland po oznámení výsledků.

DPA upozorňuje, že přestože v rámci strany stále existují různé umírněné frakce, jako celek jde o uskupení, které odsuzuje homosexuální manželství, přistěhovalectví a globalismus, chce upevnit hranice Německa a imigraci omezit hranicí 200 tisíc lidí ročně. Ve svém manifestu AfD vysvětluje, "proč islám nepatří k Německu", a uvádí v něm, že toto náboženství není slučitelné s německou ústavou. Navrhuje zákaz zahraničního financování mešit a zákaz úplného zahalování muslimských žen. Chce také zakázat minarety a muslimské svolávání se k modlitbám. 

Po rozhodnutí Merkelové vpustit do země běžence zaznamenala AfD ohromující volební zisky ve více než deseti volebních regionech a ve východním Německu, které je domácí půdou Merkelové, získala dokonce větší podporu než vládní CDU. 

Martin Schulz neskrýval zklamání
Průběžné výsledky: volby vyhrála Merkelová, debakl SPD, třetí protiimigrační AfD

Vystrašení pozorovatelé se nyní utěšují slovy, že v parlamentu se odhalí slabiny AfD. Ta zatím ve snaze předejít možným neshodám ve svém budoucím parlamentním uskupení jmenovala tříčlenný výbor, který má za úkol jmenovat devět poslanců s potřebnými technickými znalostmi, kteří budou koordinovat její různé frakce.