Volily se jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina bude jmenována přímo. Odborníci soudí, že ženy by se mohly objevit právě v této jmenované skupině radních.

Sčítání výsledků začne v neděli a datum jejich zveřejnění není zatím známo.

Saúdská Arábie vyznává přísnou vahhábovskou formu islámu. Součástí tohoto učení je pohlavní segregace, oddělování mužů a žen, a výrazné omezování práv a svobod žen. Těm úřady například nevydávají řidičské průkazy, byť řízení automobilu ženám výslovně nezakazují. Saúdské Arabky bez souhlasu opatrovníků, jimiž jsou manželé, ale také otcové, bratři nebo další mužští příbuzní, rovněž nesmějí cestovat ani vyřizovat mnoho rodinných záležitostí.

Pro některé ženy byla dnešní šance odevzdat svůj hlas emotivní záležitostí. „Ženy mají právo odevzdat hlas," řekla třicetiletá Avátif Marzúková, která volila v škole v Rijádu a neubránila se slzám. „Zatím jsme takové věci viděli jenom v zahraničních televizích," řekla. Jednou z kandidujících v Rijádu byla dětská lékařka Amal Badraddín Saváríová. „Abych vám řekla pravdu, nekandiduji, abych vyhrála. Zvítězily jsme už tím, že jsme se zúčastnily," řekla k poznámce, že ženy mají zřejmě malou šanci na zvolení.

Místnosti jen pro jedno pohlaví

Přísné oddělení mužů a žen platilo dnes také ve volebních místnostech, které musely být vyhrazeny vždy jen jednomu pohlaví. Ženy před vchody přiváželi muži a čekali na ně v autech; novináři se k voličkám dostávali velmi těžce, byť byly zahalené od hlavy k patě. Některé ženy si nepřály být fotografovány a nelíbila se jim přítomnosti fotografů.

Třiapadesátiletý Muhammad Chimarí čekal před ženskou sekcí volební místnosti v Rijádu na svou dceru v autě. „Povzbudil jsem ji, aby šla volit, chceme konečně skoncovat s těmi bariérami. Pokud je místnost oddělená, ženy se nemíchají s muži, proč by neměla volit?" řekl o své dceři, která pracuje jako učitelka. „Ženy jsou učitelkami, lékařkami, zdravotními sestrami a inženýrkami. Jsem pro vše, co neporušuje šaríu (islámské právo)," řekl Chimarí.

Saváríová čekala, že přijde volit více žen. „Naši společnost řídí na první pohled muži, ale ženy pracují všude," řekla.

Mnohé z voliček a také voličů dali hlas mužskému kandidátovi, protože v kampani neměli možnost seznámit se dostatečně k kandidujícími ženami. Našli se ale i kritici nového pořádku. Abdalláh Majtib mířící do volební místnosti ve své čtvrti v Rijádu nevidí důvod, proč by ženy měly volit. „Na takových místech nemají co dělat. Žena má být doma, starat se o dům a vychovávat novou generaci. Když jí dovolíme chodit ven a dělat takové věci, kdo se postará o mé syny?" řekl.